Watykan: Świecki organizatorem papieskich pielgrzymek

Dyrektor administracyjny Radia Watykańskiego, Alberto Gasbarri, został mianowany odpowiedzialnym za organizację papieskich podróży apostolskich.

Jest to pierwszy świecki na tym stanowisku. Ostatnio funkcję tę sprawował bp Renato Boccardo, który obecnie jest sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Jeszcze wcześniej odpowiedzialnym za organizację papieskich pielgrzymek był ojciec Roberto Tucci – obecnie kardynał – emerytowany dyrektor generalny Radia Watykańskiego.

Alberto Gasbarri pomagał im obu nieprzerwanie od 1982 r., przygotowując podróże apostolskie Jana Pawła II, a obecnie Benedykta XVI. Przyjmując nową funkcję nie przestanie on nadal kierować administracją i dyrekcją techniczną Radia Watykańskiego.

Obserwatorzy podkreślają, że nominacja przypada w czasie kiedy nie są planowane oficjalnie żadne papieskie pilegrzymki, choć mówi się o podróży Benedykta XVI do Polski, Turcji i Brazyli. Podkreśla sią też, że nominacja Alberto Gasbarriego może oznaczać większe otwarcie urzędów watykańskich na ludzi świeckich.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama