Rzym: Przesłuchania po niedzieli

W przyszłym tygodniu w Rzymie rozpoczną się przesłuchania świadków w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego Jana Pawła II.

Natomiast w Krakowie w liturgiczne wspomnienie św. Karola zostaną zaprzysiężeni członkowie trybunału powołanego do przesłuchania świadków polskojęzycznych.

Pierwsza uroczysta sesja powołanego trybunału w Krakowie odbędzie się 4 listopada o godz. 5.30 w katedrze na Wawelu. Wtedy to zostaną zaprzysiężeni członkowie trybunału ustanowionego przez ks. abp. Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego, na prośbę wikariusza Rzymu ks. kard. Camillo Ruiniego.

Sędzią delegatem, który będzie kierował pracami trybunału, został ks. bp Tadeusz Pieronek, doktor prawa kanonicznego. Sędzią pomocniczym mianowano ks. Andrzeja Scąbera, doktora prawa, funkcję promotora sprawiedliwości obejmie również doktor prawa ks. Piotr Majer (kanclerz krakowskiej kurii). Notariuszami w trybunale zostali ks. Andrzej Wójcik, ks. Stanisław Molendys i ks. Mirosław Czapla. - Pierwszym sędzią w diecezji jest zawsze osoba biskupa, tj. serce tego trybunału. Musi być osoba promotora sprawiedliwości, którego zadaniem jest czuwanie nad prawidłowością całej procedury, ale również czuwanie nad tym, aby nie przeoczyć ważnych elementów wymagających specjalnego pogłębienia. Osoby notariuszy czuwają nad sporządzeniem protokołu zeznań - wyjaśniał podczas pobytu w Krakowie ks. Stanisław Oder, główny postulator w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego Jana Pawła II.

Jak podkreśla ks. abp Stanisław Dziwisz, powołanie trybunału jest bardzo ważnym momentem w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym sługi Bożego Jana Pawła II. Dzięki przesłuchaniom świadków proces wkroczy w fazę dynamiczną.

W Rzymie już w przyszłym tygodniu rozpoczną się przesłuchania świadków. Pierwszymi, którzy złożą zeznania, będą kardynałowie i biskupi. - Każdy z przesłuchiwanych świadków będzie musiał odpowiedzieć na przygotowane pytania. Istnieje możliwość przyniesienia przez świadków dokumentów, które stanowią pewnego rodzaju zapiski. Mogą one być włączone do akt. Trzeba pamiętać, że przesłuchania świadków nie mają charakteru dowolnego. Odpowiadają oni o osobie zgodnie z kierunkiem wytyczonym przez sędziego - wyjaśniał w Krakowie ksiądz prałat Gianfranco Bella, sędzia, delegat wikariusza Rzymu.

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak długo potrwa proces rogatoryjny w Krakowie. Wszystko będzie zależało od dyspozycyjności świadków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg