Ks. Sławomir Oder przyleciał we wtorek wieczorem do Krakowa.
Głównemu postulatorowi w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II towarzyszy sędzia delegat wikariusza Rzymu ks. prałat Gianfranco Bella.
Na lotnisku w podkrakowkich Balicach przybyłych powitał abp Stanisław Dziwisz.
- Przyjechaliśmy tutaj w celu nawiązania bezpośrednich kontaktów z Kurią Krakowską, która zostanie poproszona o ustanowienie trybunału rogatoryjnego dla przeprowadzenia przesłuchań świadków tutaj, na miejscu - powiedział ks. Oder dziennikarzom.
Podkreślił, że obowiązkiem postulatora nie jest przesłuchiwanie świadków. - Co więcej, jest zabroniony udział postulatora w sesjach przesłuchiwań świadków - dodał. Do tego celu został ustanowiony delegat biskupi, w tym przypadku ks. prałat Gianfranco Bella - wyjaśnił.
Ks. Oder nie chciał wyjawić, ile osób znajduje się na liście świadków. - Nie mogę tego powiedzieć, gdyż w trakcie przesłuchania mogą wyniknąć okoliczności, które będą skłaniały sędziego do wezwania świadków z urzędu - powiedział.
Ks. Oder wyjawił jedynie, że jedna trzecia świadków to osoby z Krakowa. - Są to osoby, które będą miały coś do powiedzenia na temat życia i działalności Karola Wojtyły w czasach, gdy był tutaj biskupem i kardynałem, jak również Jana Pawła II w czasie jego pobytu w Rzymie. A więc będą to zarówno osoby świeckie, jak i duchowni - powiedział.
Ks. Sławomir Oder nie chciał komentować spekulacji na temat daty ukończenia procesu beatyfikacyjnego. - To wie tylko Duch Święty - odpowiedział na pytanie o to, czy beatyfikacja Jana Pawła II jest możliwa w czasie planowanej na czerwiec 2006 roku pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski.
Dziennikarze pytali ks. Odera także o cud za wstawiennictwem Jana Pawła II. - Trudno o tym mówić w tej chwili. Mogę powiedzieć tylko o tym, że są liczne zgłoszenia pochodzące od osób, które uznały, że doznały łask przez wstawiennictwo Ojca Świętego - wyznał postulator procesu veatyfikacyjnego. Dodał, że niektóre z tych zgłoszeń są na tyle interesujące, że na pewno będą przedmiotem pogłębionych studiów ekipy lekarskiej.
Wizyta rzymskiej delegacji w Krakowie potrwa dwa dni.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.