Warszawa: Cztery monety z Papieżem

Cztery monety z wizerunkiem papieża Jana Pawła II wprowadzi 29 czerwca do obiegu Narodowy Bank Polski. Będą to walory o nominałach: 100 zł (ze złota), 10 zł (ze srebra platerowanego złotem), 10 zł (ze srebra) oraz 2 zł (ze stopu Nordic Gold).

Upamiętniają one pontyfikat papieża Polaka, dlatego na wszystkich monetach znajduje się napis: "Jan Paweł II 1920-2005". Jedna z nich, dwózłotówka, ukazuje się w rekordowym nakładzie 4 mln egzemplarzy, ma więc szansę znaleźć się niemal w każdym polskim domu.

NBP wystawia także na aukcję internetową trzy jednakowe zestawy kolekcjonerskie monet "papieskich" z lat 2002, 2003 i 2005. Dochód z aukcji przekazany zostanie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, z przeznaczeniem na stypendia dla szczególnie uzdolnionej młodzieży. Aukcja rozpocznie się 29 czerwca o godz. 12.00 na stronie www.aukcajmonet.onet.pl i potrwa do 9 lipca do godz.12.00. cena wywoławcza zestawu wynosi 5 tys. zł. "mamy nadzieje, że uda się tę sumę zwielokrotnić" - powiedziała Izabela Świderek-Kowalczyk z Biura Prasowego NBP.

NBP emituje monety kolekcjonerskie z podobizną Jana Pawła II od 1982 r. Dotychczas ukazało się ich 47 w 12 seriach, wydawanych z okazji papieskich pielgrzymek do Ojczyzny i kolejnych okrągłych rocznic pontyfikatu - poinformował na Konferencji prasowej w Warszawie prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz. Podkreślił, że edycja monet jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie, mają znaczenie nie tylko materialne, ale również emocjonalne, jako że są nośnikiem pamięci o Janie Pawle II.

Obecny na konferencji nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk podziękował NBP za to, że monety zostały wydane nie dla łatwego zysku, ale by wesprzeć szlachetną inicjatywę. Przy okazji wyraził też wdzięczność wszystkim środowiskom, instytucjom i osobom indywidualnym za podejmowane przez nich inicjatywy upamiętniające Jana Pawła II. Przypomniał, że w centrum działań Papieża był człowiek, a postawę tę wyniósł z Polski. Zdaniem nuncjusza, do zjednoczonej Europie Polacy mogą wnieść właśnie swe człowieczeństwo, co przyczyni się do humanizacji świata.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama