Kard. Glemp ogłosi nowych beatyfikowanych

Prymas Polski kard. Józef Glemp będzie reprezentantem Benedykta XVI w czasie beatyfikacji ks. Bronisława Markiewicza i ks. Władysława Findysza.

Oznacza to, że to właśnie on ogłosi decyzję papieża o wyniesieniu ich na ołtarze.

Beatyfikacja założyciela michalitów oraz pierwszego polskiego męczennika komunizmu odbędzie się 19 czerwca w Warszawie, w czasie III Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Pierwotnie dwaj Polacy mieli być beatyfikowani w niedzielę, 24 kwietnia. Jednak ze względu na śmierć Jana Pawła II uroczystość przełożono. Odbędzie się ona w niedzielę 19 czerwca o godz. 10.00 w czasie Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Msza ta będzie zwieńczeniem III Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Założyciel zgromadzenia św. Michała Archanioła Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku k. Jarosławia. Szerzył słowem i czynem ideę życia powściągliwego i pracowitego. W marcu 1892 r. objął parafię w Miejscu Piastowym k. Krosna. Obok pracy parafialnej zajął się wychowaniem młodzieży opuszczonej organizując na wzór św. Jana Bosko zakłady wychowawcze. Zbudował domy wychowawcze wraz z warsztatami do nauki zawodu, gdzie wychowywał zaniedbane dzieci. Ks. Bronisław Markiewicz zmarł w opinii świętości 29 stycznia 1912 roku.

Ks. Władysław Findysz (1907-1964), jest pierwszym polskim męczennikiem komunizmu. Po wojnie ks. Findysz podjął się wielkiego dzieła moralno-religijnej odrodzenia swoich parafian. W 1963 r zaapelowało tzw. "soborowe czyny dobroci", wystosowując listy do poszczególnych rodzin i osób. Wówczas to został aresztowany i skazany na pięć lat więzienia za "zmuszanie do praktyk religijnych".

Przez kilka miesięcy odbywał karę na Zamku w Rzeszowie, a na wiosnę 1964 r. został przeniesiony do krakowskiego więzienia dla więźniów politycznych na Montelupich.

Liczne upokorzenia i cierpienia nadszarpnęły jego zdrowie. Przewidując bliski koniec jego życia, władze zwolniły księdza. Ks. Findysz powrócił do Nowego Żmigrodu, gdzie zmarł po kilkunastu tygodniach w opinii świętości w dniu 21 sierpnia 1964 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama