Ojciec święty Benedykt XVI podtrzymał tradycję niedzielnego odmawiania południowej modlitwy Kościoła z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra.(foto)
Moje pierwsze uczucie to wdzięczność wobec tych, którzy wspierali mnie w tych dniach modlitwą i tych, którzy z różnych stron świata przysłali mi pozdrowienia i życzenia.
Dzisiaj w sposób szczególny pragnę pozdrowić Kościoły prawosławne i wschodnie Kościoły chrześcijańskie, które właśnie w tę niedzielę obchodzą uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. Do tych naszych drogich braci kieruję tradycyjne pozdrowienie radości: "Christos anesti!" - Tak, Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Życzę z całego serca, aby świętowanie Zmartwychwstania było dla nich wspólną modlitwą wiary i uwielbienia Tego, który jest naszym wspólnym Panem i który wzywa nas do zdecydowanego kroczenia drogą prowadzącą do pełnego zjednoczenia.
Dzisiaj rozpoczynamy miesiąc maj wspomnieniem liturgicznym tak bardzo drogiego ludowi chrześcijańskiemu św. Józefa Robotnika. Jak wiecie, ja też mam na imię Józef. To wspomnienie liturgiczne ustanowił ponad 50 lat temu Pius XII, aby podkreślić znaczenie pracy oraz obecności Chrystusa i Kościoła w świecie robotniczym. Konieczne jest dawanie świadectwa także w dzisiejszym społeczeństwie o "Ewangelii pracy", o której mówił Jan Paweł II w encyklice "Laborem exercens". Życzę, aby nigdy nie zabrakło pracy, zwłaszcza dla ludzi młodych oraz aby warunki pracy coraz bardziej szanowały godność osoby ludzkiej.
Myślę serdecznie o wszystkich ludziach pracy i pozdrawiam tych zgromadzonych na Placu św. Piotra członków wielu stowarzyszeń, szczególnie przyjaciół ACLI - Chrześcijańskich Stowarzyszeń Pracowników Włoskich. Obchodzi ono w tym roku 60-lecie istnienia. Życzę im, aby nadal przeżywali wybór dokonany na rzecz "braterstwa chrześcijańskiego" jako tej wartości, którą należy wcielać na polu pracy i życia społecznego, aby solidarność, sprawiedliwość i pokój były fundamentami, na których będzie budowana jedność rodziny ludzkiej.
Na koniec myślę o Maryi, której szczególnie poświęcony jest miesiąc maj. Słowem, a jeszcze bardziej przykładem Jan Paweł II nauczył nas rozważania Chrystusa oczami Maryi, podkreślając zwłaszcza znaczenie modlitwy różańcowej. Śpiewając modlitwę "Regina caeli" zawierzmy Najświętszej Maryi Pannie wszystkie potrzeby Kościoła i ludzkości.
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu bardzo licznie zgromadzonym na Placu św. Piotra pielgrzymom z całego świata błogosławieństwa apostolskiego Benedykt XVI wspomniał o narodach dotkniętych wojnami, chorobami i biedą. "W sposób szczególny jestem blisko drogiego narodu Togo, wstrząsanego bolesnymi walkami wewnętrznymi. Modlę się o dar zgody i pokoju dla tych narodów" - dodał Ojciec Święty. Pozdrowił też pielgrzymów z Hiszpanii, Węgier i Włoch.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.