Benedykt XVI i dziennikarze

Nie tylko podziękowania i docenienie ich pracy, ale także zaproszenie do wspólnej modlitwy miały miejsce podczas audiencji Benedykta XVI dla dziennikarzy. (foto)

Uczestnikami pierwszej audiencji Ojca świętego Benedykta XVI w Auli św. Pawła byli dziennikarze i pracownicy mediów z całego świata. Było ich ponad 4 tysiące.Papież, przemawiając w kilku językach (po włosku, angielsku, francusku i niemiecku), podziękował dziennikarzom za ich pracę w minionych tygodniach. Podkreślił, że dzięki ich pracy, niejednokrotnie w trudnych warunkach, miliard katolików na całym świecie mogło uczestniczyć w wydarzeniach dokonujących się w Rzymie, zarówno tych związanych ze śmiercią Jana Pawła II, jak i z wyborem nowego Następcy św. Piotra.

Papież zwrócił uwagę, że zadaniem mediów jest przekazywanie prawdy.

Na zakończenie krótkiego spotkania, ku zaskoczeniu wielu zgromadzonych, Benedykt XVI zaprosił wszystkich do odmówienia modlitwy "Ojcze nasz".

Publikujuemy cały tekst papieskiego przemówienia:

Szanowni panowie, Drogie panie!

1. Z przyjemnością was spotykam i serdecznie pozdrawiam, was, dziennikarzy, fotografów, operatorów telewizyjnych i wszystkich, którzy należycie do świata mediów. Dziękuje wam za przybycie, a zwłaszcza za służbę, którą pełniliście w tych dniach w Stolicy Apostolskiej Kościoła katolickiego. Serdeczne pozdrowienia kieruje do abp. Johna Patricka Foleya, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu i dziękuję mu za słowa skierowane do mnie w imieniu obecnych.

Można powiedzieć, że dzięki waszej pracy przez kilka tygodni uwaga całego świata była skupiona na Bazylice, na Placu św. Piotra i na Pałacu Apostolskim, w którym mój Poprzednik, niezapomniany Papież Jan Paweł II pogodnie zakończył swoją ziemska egzystencję i gdzie następnie, w Kaplicy Sykstyńskiej, Kardynałowie wybrali mnie na jego Następcę.

2. Te wydarzenia z życia Kościoła o historycznym znaczeniu miały również dzięki wam oddźwięk na całym świecie. Dobrze wiem, jak wiele wysiłku wymagało to od was, zmuszonych pozostawać z dala od waszych rodzin i domów, pracować po wiele godzin dziennie, w nie zawsze dogodnych warunkach. Zdaję sobie sprawę z profesjonalizmu i poświęcenia, z jakim spełnialiście ten niełatwy obowiązek. Chciałbym wam za to wszystko podziękować w własnym imieniu, a zwłaszcza w imieniu katolików, którzy żyjąc w krajach odległych od Rzymu mogli dzielić z nami te poruszające momenty wiary w realnym czasie. Cuda i nadzwyczajne możliwości współczesnych środków komunikacji!
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama