Papież do imigrantów w USA: Maryja naszą Matką

W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Krajowy Tydzień Migracji.

W trwające w kościołach USA modlitwy włączył się w również Papież wideoprzesłaniem do tamtejszych imigrantów, które odtworzono podczas Eucharystii sprawowanej w ramach obchodów tego tygodnia w katedrze w Los Angeles. Franciszek nawiązał do tak głęboko zakorzenionego w latynoamerykańskiej duchowości poczucia, że Maryja jest Matką wierzących:

„Jesteśmy wspólnotą, która ma też Matkę – mówił Ojciec Święty. – Jezus dał nam swoją Matkę, która jest i naszą Matką, a wspólnota, która ma matkę, powinna czuć się bezpieczna. Mnisi ruscy w średniowieczu mieli piękne powiedzenie. Mawiali: «Kiedy odczuwasz duchowy niepokój, schroń się pod płaszcz Matki Bożej». I to właśnie chcę wam powiedzieć, tak jak Maryja mówiła podczas objawień w Guadalupe do Juana Diego: «Nie lękaj się. Czyż nie ma tutaj mnie, która jestem twoją Matką?»”.

„To szansa, żeby zaakceptować ważną pracę nad zabezpieczaniem granic wraz z przyjmowaniem przybyszów i służbą najsłabszym”. Tak Krajowy Tydzień Migracji określa w swoim przesłaniu Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych.

W tekście na ten okres biskupi podkreślają, że większość katolików USA pochodzi z rodzin, w których historii często znajduje się przynajmniej jedna osoba przybyła z zagranicy. Wzywają więc, by „poświęcić czas na przypomnienie sobie tych opowieści” rodzinnych. Zachęcają do „tworzenia kultury spotkania, w której nowi i starzy obywatele kraju mogą dzielić razem swoje nadzieje na lepsze życie”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama