Po niej papież ruszył do obozu Auschwitz w Oświęcimiu.
"Była to Msza w gronie najbliższych współpracowników i osób mieszkających w Domu Arcybiskupów Krakowskich" - powiedział PAP zastępca rzecznika prasowego Archidiecezji Krakowskiej ksiądz Piotr Studnicki. Dodał, że papież modlił się w ciszy w kaplicy jeszcze przed Mszą św., po odczytaniu Ewangelii również zapadła chwila ciszy i zadumy.
W Mszy uczestniczyli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz kardynał Stanisław Dziwisz.
Kaplica, w której modlił się Franciszek znajduje się na pierwszym piętrze Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. To właśnie tam Karol Wojtyła - 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Później jako biskup krakowski spędzał w kaplicy wiele czasu: modlił się, podejmował najważniejsze decyzje, a nawet pisał.
Podczas wizyt w Polsce w tej kaplicy Jan Paweł II modlił się i odprawił msze św. Zwyczajowo jest ona nazywana "Totus Tuus" - "Cały Twój"; było to nie tylko motto biskupie, ale i motto życia Jana Pawła II. Dziś w kaplicy znajdują się relikwie św. Jana Pawła II.
W piątek po godz.8. papież Franciszek wyjechał z Domu Arcybiskupów Krakowskich; wbrew wcześniejszym planom do Oświęcimia papież udaje się samochodem a nie śmigłowcem. Powodem tej decyzji jest zmiana pogody - mgła nad lotniskiem i ogniska burzowe na trasie przelotu. Kolumna przejedzie autostradą do Chrzanowa, a stamtąd drogą nr 933 w kierunku Oświęcimia.
Jak poinformował PAP rzecznik Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM Mariusz Ciarka kolumna pojazdów ma do pokonania ok. 70 km. "Trzeba liczyć się z utrudnieniami na autostradzie i drogach dojazdowych do Oświęcimia. Będziemy czasowo - na czas przejazdu kolumny - wyłączać ruch" - powiedział.
Franciszek odwiedzi były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie spotka się m.in. z ocalonymi z Holokaustu, byłymi więźniami oraz ze „Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata” – osobami, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów.
Uczci też 75. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego
Wszystko na temat trzeciego dnia pobytu w Polsce
The Vatican - Polski
Pope Francis in Poland. Visit to the Auschwitz-Birkenau Concentration Camp
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.