„Handel kimkolwiek, niezależnie od wieku, jest zbrodnią przeciw ludzkości, jednak szczególnie odrażające jest poddawanie temu barbarzyństwu dzieci – powiedział watykański przedstawiciel w ONZ.
Stolica Apostolska od dłuższego już czasu zwalcza zło, jakim jest handel ludźmi, przymusowa praca i wszelkie formy współczesnego niewolnictwa. Zwrócił na to uwagę jej przedstawiciel przy ONZ w Nowym Jorku na konferencji, którą zorganizował 13 lipca w siedzibie tej organizacji na temat walki z handlem dziećmi i młodzieżą.
Abp Bernardito Auza przypomniał, że liczne instytucje katolickie i poszczególni wierni poświęcają się zwalczaniu tego zjawiska i jego przyczyn. Sobór Watykański II, św. Jan Paweł II i Benedykt XVI wypowiadali się zdecydowanie przeciwko temu haniebnemu procederowi oraz szerzącej się hedonistycznej i komercyjnej kulturze, która sprzyja takiemu wykorzystywaniu człowieka. Papież Franciszek nazwał je „społecznym rakiem”. Wielokrotnie o nim mówił w swoich dokumentach i przemówieniach. Poparł też powstanie walczącej z nim międzynarodowej Grupy św. Marty, biorącej nazwę od jego domu w Watykanie.
„Handel kimkolwiek, niezależnie od wieku, jest zbrodnią przeciw ludzkości, jednak szczególnie odrażające jest poddawanie temu barbarzyństwu dzieci – powiedział watykański przedstawiciel w ONZ. – Jako chrześcijanin i jako biskup katolicki muszę tu przypomnieć, że Jezus najsurowiej potępia tych, którzy krzywdzą dzieci, mówiąc, że lepiej by im było zawiesić kamień młyński u szyi i utopić w głębi morza, niż aby mieli stanąć przed sądem Bożym za takie czyny. Jezus powiedział to, bo wie, że dzieci są szczególnie narażone i wymagają w najwyższym stopniu ochrony. Handel ludźmi zawsze wykorzystuje słabych, ale w przypadku dzieci i młodzieży są to najsłabsi ze wszystkich” – podkreślił abp Auza. Przypomniał, że zbrodnia ta dotyka obecnie ok. 2 mln niepełnoletnich.
Na zorganizowanej w Nowym Jorku przez Misję Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych konferencji na temat handlu dziećmi i młodzieżą wystąpiło szereg osób walczących z tym procederem. Obok ekspertów Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości czy Międzynarodowej Organizacji Pracy była tam też np. kobieta, która sama w dzieciństwie padła ofiarą handlu i wykorzystywania seksualnego. Dziś pomaga innym, którzy doznali tego samego doświadczenia. Wypowiedziała się też przedstawicielka organizacji australijskich zakonnic zwalczających handel żywym towarem.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.