Walka z wirusem ebola w Afryce była według stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy agendach ONZ w Genewie najważniejszym zadaniem, jakiego w ostatnim czasie podjął się Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc.
Pomoc ofiarom tej epidemii okazywał on często we współpracy z organizacjami katolickimi – zauważył abp Silvano Tomasi, występując na 32. Międzynarodowej Konferencji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zwrócił uwagę, że w sytuacji tego rodzaju katastrof i klęsk humanitarnych nie można się zbytnio skupiać na technicznej i organizacyjnej stronie pomocy, lecz należy też pamiętać o ludzkim wymiarze podejmowanych działań. Chodzi bowiem zawsze o konkretnych mężczyzn i kobiety, którzy cierpią niesprawiedliwie i którym przede wszystkim trzeba okazać szacunek i współczucie.
Watykański dyplomata zwrócił uwagę, że nie wystarczy jedynie likwidować skutki katastrof humanitarnych, lecz trzeba również skupić się bardziej na działaniach prewencyjnych. W związku z tym należy wspierać rozwój ekonomiczny, społeczny, duchowy, edukację, a także promować ochronę środowiska oraz przestrzeganie praw człowieka, szczególnie w stosunku do najbiedniejszych i marginalizowanych. W tym kontekście Stolica Apostolska jest zaniepokojona wzrastającym naruszaniem międzynarodowego prawa humanitarnego. Niepokój budzi również „kultura odrzucania”, wyrażająca się w chciwości, korupcji, wojnach, niszczeniu przyrody i różnych formach przemocy. Zadaniem mediów jest nie tylko jednorazowe informowanie o różnego rodzaju klęskach, lecz stałe towarzyszenie ofiarom i mobilizowanie społeczeństwa do udzielania efektywnej pomocy potrzebującym. Wobec globalizacji zagrożeń i konfliktów Czerwony Krzyż oraz inne organizacje, rządy i społeczeństwo obywatelskie powinny wspólnie angażować się w zwalczanie ubóstwa, rozbrojenie, rozwiązywanie problemów migracji, promowanie szacunku dla prawa i ochronę środowiska – podkreślił abp Tomasi.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.