O podjęcie na tegorocznym szczycie COP21 w Paryżu konkretnych kroków na rzecz przeciwdziałania skutkom globalnych zmian klimatu zaapelowali biskupi Antyli.
Specjalny dokument wystosowali hierarchowie z 20 przeważnie wyspiarskich krajów Karaibów w związku z ukazaniem się najnowszej encykliki Franciszka poświęconej kwestii ekologicznej.
W oświadczeniu zwraca się uwagę, że zmiany klimatyczne w znacznej mierze są spowodowane nieodpowiedzialnym działaniem człowieka. Ich skutki natomiast uderzają przede wszystkim w małe i nieuprzemysłowione państwa wyspiarskie. Np. Karaiby w ostatnich latach wielokrotnie padały ofiarą niszczących huraganów i susz, a podnoszenie się poziomu morza zagraża niżej położonym terenom nadbrzeżnym. Biskupi Antyli zaznaczają, że kwestii klimatycznej nie można rozpatrywać bez odniesienia moralnego i duchowego. Podejmowane środki zapobiegawcze nie mogą się zatem sprowadzać do wymiaru technicznego i gospodarczego, ale powinny brać pod uwagę sprawiedliwość społeczną i odpowiedzialność za dobro wspólne ludzkości. Stąd decyzje podjęte jesienią na paryskim szczycie powinny być możliwie najbardziej konkretne i prawnie wiążące dla państw biorących udział w tej konferencji.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.