Ks. Federico Lombardi SJ, rzecznik Stolicy Apostolskiej, poinformował, że trwa dochodzenie w sprawie dwóch osób z byłego kierownictwa „banku watykańskiego”.
Mogę potwierdzić, że promotor sprawiedliwości [odpowiednik prokuratora] Trybunału Państwa Watykańskiego wszczął śledztwo wobec dwóch osób z byłego kierownictwa Instytutu Dzieł Religijnych (IOR)” - stwierdził rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.
W watykańskim komunikacie zaznaczono, że chodzi o podejrzenie o sprzeniewierzenie dla celów transakcji na rynku nieruchomości, które miało miejsce w latach 2001-2008. Dochodzeniem objęto również jednego z adwokatów, podejrzanego o współudział. Problem został przedstawiony Sądownictwa Państwa Watykańskiego przez władze IOR w wyniku weryfikacji wewnętrznej podjętej w ubiegłym roku. Rachunki zainteresowanych w tzw. „banku watykańskim” zostały zajęte jako środek zapobiegawczy kilka tygodni temu – poinformował ks. Lombardi.
Jak donosi na swej stronie internetowej „Corriere della Sera” chodzi o postępowanie wobec byłego prezesa IOR, Angelo Caloię, i byłego dyrektora generalnego Lello Scalettiego. Chodzi o odstąpienie 29 nieruchomości, które były w posiadaniu IOR w Rzymie i Mediolanie. Na kontach obydwu miałoby być zdaniem dziennika około 16 milionów euro. Adwokat, wobec którego wszczęto postępowanie o współudział to Gabriele Liuzzo. Obecny przewodniczący Rady Nadzorczej Instytutu Dzieł Religijnych, Jean-Baptiste de Franssu, wyraził zadowolenie ze stanowczych działań władz watykańskich.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.