"Bank watykański" pod lupą

Ks. Federico Lombardi SJ, rzecznik Stolicy Apostolskiej, poinformował, że trwa dochodzenie w sprawie dwóch osób z byłego kierownictwa „banku watykańskiego”.

Mogę potwierdzić, że promotor sprawiedliwości [odpowiednik prokuratora] Trybunału Państwa Watykańskiego wszczął śledztwo wobec dwóch osób z byłego kierownictwa Instytutu Dzieł Religijnych (IOR)” - stwierdził rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

W watykańskim komunikacie zaznaczono, że chodzi o podejrzenie o sprzeniewierzenie dla celów transakcji na rynku nieruchomości, które miało miejsce w latach 2001-2008. Dochodzeniem objęto również jednego z adwokatów, podejrzanego o współudział. Problem został przedstawiony Sądownictwa Państwa Watykańskiego przez władze IOR w wyniku weryfikacji wewnętrznej podjętej w ubiegłym roku. Rachunki zainteresowanych w tzw. „banku watykańskim” zostały zajęte jako środek zapobiegawczy kilka tygodni temu – poinformował ks. Lombardi.

Jak donosi na swej stronie internetowej „Corriere della Sera” chodzi o postępowanie wobec byłego prezesa IOR, Angelo Caloię, i byłego dyrektora generalnego Lello Scalettiego. Chodzi o odstąpienie 29 nieruchomości, które były w posiadaniu IOR w Rzymie i Mediolanie. Na kontach obydwu miałoby być zdaniem dziennika około 16 milionów euro. Adwokat, wobec którego wszczęto postępowanie o współudział to Gabriele Liuzzo. Obecny przewodniczący Rady Nadzorczej Instytutu Dzieł Religijnych, Jean-Baptiste de Franssu, wyraził zadowolenie ze stanowczych działań władz watykańskich.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.