Europa, spotkanie wolnych ludzi

„Kościoły są częścią naszego społeczeństwa i dlatego byłoby dziwne, gdyby nie zabierały głosu w debacie społecznej”. Kto to powiedział?

Nie jakiś katolik-fundamentalista. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz. Parę dni przed wizytą papieża Franciszka w Strasburgu, w wywiadzie dla niemieckiej katolickiej agencji KNA. Kościoły są częścią społeczeństwa Polski, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch i innych państw Europy. Byłoby dziwne – podkreślam jeszcze raz – byłoby dziwne, gdyby nie zabierały głosu w debacie społecznej.

Wypowiedź tę można dedykować wszystkim, którzy przekonani o swojej nowoczesności jak mantrę powtarzają tezę, że Kościół ma się nie wtrącać. Dziś jednak ważniejsze wydaje się coś innego: oto Kościół katolicki ustami swojego najwyższego ziemskiego pasterza po raz kolejny zabrał głos na forum instytucji europejskich. I w Parlamencie Europejskim i na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. I dobrze: przecież jeśli mamy uczestniczyć we wspólnym budowaniu przyszłości Starego Kontynentu, musimy mieć prawo wypowiadać się na temat jej kształtu. Inaczej sprowadzeni zostaniemy do roli niewolników: mamy pracować, a swoje zdanie zachować wyłącznie dla siebie.

Nie zamierzam streszczać przemówień Franciszka. Można je znaleźć klikając TUTAJ i TUTAJ. Chciałbym zwrócić tylko uwagę na podsumowanie obydwu przez samego papieża.

Starej, zatroskanej o swoje socjalne przywileje i gubiącej z oczu człowieka Europie papież Franciszek na forum Parlamentu Europejskiego mówił: „Nadeszła pora, aby wspólnie budować Europę, która nie obraca się wokół gospodarki, ale wokół świętości osoby ludzkiej, wartości niezbywalnych; Europę śmiało obejmującą swoją przeszłość i z ufnością spoglądającą na swoją przyszłość, aby w pełni i z nadzieją żyć swoją teraźniejszością. Nadeszła chwila – kontynuował papież – aby porzucić ideę Europy przestraszonej i zamkniętej w sobie, aby rozbudzić i krzewić Europę uczestniczącą, niosącą wiedzę, sztukę, muzykę, wartości humanistyczne, a także wartości wiary. Europę kontemplującą niebo i dążącą do ideałów; Europę, która opiekuje się, broni i chroni człowieka; Europę podążającą po ziemi bezpiecznej i solidnej, będącą cennym punktem odniesienia dla całej ludzkości!”.

A na zakończenie przemówienia na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy papież powiedział: „Życzę, aby Europa, odkrywając na nowo swoje historyczne dziedzictwo i głębię swych korzeni, podejmując swą żywą wielobiegunowość i zjawisko dialogującego przekraczania podziałów, odnalazła ową młodość ducha, która uczyniła ją owocną i wielką".

To piękne wyzwania. Ale nie wiem, czy Europejczycy będą w stanie je podjąć. I to nie tylko ci niewierzący czy słabo wierzący, ale także my, uważający się za gorliwych chrześcijan. Bo to wielkie wezwanie do odważnej otwartości. Takiej, która nie tracąc z oczu człowieka  będzie gotowa dyskutować nad różnymi projektami, a nie jedynie odwoływać się do niby już sprawdzonych wzorców. Takiej, która  odważy się wystawić na szwank wygodne przywileje, miły dobrobyt i święty spokój. Ale jeśli Europa nie odnajdzie tego swojego młodego ducha, o którym mówił papież, a który dawniej uczynił ją owocną i wielką, skazani jesteśmy na pochłonięcie przez tych, dla których nasza cywilizacja będzie wielkim, ale już uschniętym drzewem.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ, PE, STRASBURG

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Marek Aurelisz
  26.11.2014 12:08
  Mój ...Ulubiony Autorze ...serio.
  Chcący lub niechcący poruszasz jądro niepowodzeń chrześcijan .

  Zabierać głos jako kto ?
  Podmiot ZNACZĄCY tj. decydujący czy komentujący ? bo jeżeli tylko komentujący to z całym szacunkiem do siebie to i ja mogę być komentatorem...o ile moje słowa zostaną zatwierdzone .

  A co zostanie z tych komentarzy po miesiącu ?

  Nie tak dawno papież mówił o przypadkach zgorzenia wśród księży, o chciwości , ok. czarna owca znajdzie się i wśród apostołów , tylko dlaczego nie mówił o sobie no... o tym ,ze jest szefem owych siejących zgorszenie osób ?
  Jakie podjął kroki , jakie zmiany strukturalne dyscyplinujące instytucję ?

  Papież wypowiada się na temat Europy a nie jest w stanie zrobić porządku w kręgu najbliższych sobie osób, kapłanów [ już nie mówmy o laikacie na który to nie ma jakiegokolwiek wpływu ]
  Lekarzu lecz się sam...

  Teraz będzie ostro , ryzykuję niebyt elektroniczny .
  TO NAMIESTNIK CHRYSTUSA CZY JEDYNIE JEGO ATRAPA ?

  A...pierwsi chrześcijanie nie komentowali ...oni pop prostu żyli wg. wskazań Chrystus i już samo to było DOWODEM ISTNIENIA BOGA ŻYWEGO , i było to najmocniejszym argumentem ewangelizacji, dodajmy ewangelizacji w skrajnie trudnych warunkach społecznych .

  Czy papież mógłby odpowiedzieć na jedno , tak na jedno pytanie ?
  Dlaczego nie realizujemy w praktyce społecznej Jego nauki ?

  JAKIE SĄ PRZYCZYNY ? co jest np. z napomnieniem braterskim ergo ,kościół pod rządami papieży ostatnich wieków żyje w ustawicznym zgorszeniu [ św. Paweł ]

  Papież mówi o Europie ?...wolałbym aby o kościele i porównał jego funkcjonowanie z Pismem św.


  A tak prywatnie ... niekiedy zdaje mi się ,ze niektóre działania , lub raczej brak działań instytucji ma satanistyczny podtekst, ale oczywiście to jedynie uczucie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.