Musimy dotrzeć na geograficzne i egzystencjalne peryferie Chile z przesłaniem sprawiedliwości i braterstwa. Tak stwierdzili biskupi tego kraju na zakończenie sesji plenarnej episkopatu, która odbyła się Punta Tralca.
Wiele uwagi poświęcono na niej pilnym problemom społecznym i proponowanym przez Kościół drogom budowania społeczeństwa bardziej braterskiego. Przesłanie końcowe ma wymowny tytuł: „Ucałują się sprawiedliwość i pokój”.
Wraz z nowym rządem Chile przygotowuje się na przyjęcie cyklu reform dotykających wszystkich sfer życia obywateli. Kościół zgadza się z koniecznością zmian politycznych i socjalnych podkreśla jednak, że przy wprowadzaniu reform ważna powinna być przede wszystkim sprawiedliwość społeczna oraz dążenia do zmniejszenia różnic klasowych. Biskupi podkreślają wielkie znaczenie solidarności, której mieszkańcy Chile mogli doświadczyć podczas tragedii, które w ostatnich miesiącach dotknęły ten kraj: najpierw trzęsienie ziemi na północy, a później wielki pożar w nadmorskim mieście Valparaiso. Wydarzenia te pokazały, że naród potrafił zjednoczyć się i zorganizować pomoc dla poszkodowanych.
Biskupi przypominają, iż to właśnie wartości nauczane przez Kościół stoją u podłoża chilijskiej tożsamości narodowej, są „duszą Chile”. Wystąpili także zdecydowanie w obronie życia, podkreślając, że Chilijczycy to naród kochający życie i walczący o życie, o czym świadczy także jego historia. W tym kontekście wypowiedzieli się także przeciwko legalizacji aborcji, która jak dotąd jest w Chile zabroniona, a która, według biskupów, byłaby zamachem na “chilijską duszę”. Obecni na zgromadzeniu purpuraci zaapelowali również o bardziej efektywną politykę prorodzinną, opowiadając się za umożliwieniem wszystkim dzieciom równego dostępu do edukacji. Kościół, poprzez prowadzone w tym roku w całym kraju misje terytorialne, stawia sobie za cel dotarcie na geograficzne i egzystencjalne peryferie chilijskiego społeczeństwa.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.