Od wczoraj trwa peregrynacja po Polsce krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Jako pierwsza znaki te przyjęła archidiecezja poznańska. Uroczystej liturgii w poznańskiej katedrze przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
Wędrówka krzyża w archidiecezji poznańskiej potrwa do 3 maja. „A w międzyczasie będzie on odwiedzał liczne parafie, klasztory, seminaria, szpitale, areszty, zakłady karne, szkoły, ośrodki duszpasterstwa młodzieży, domy dziecka i hospicja – mówił metropolita poznański. – Pomoże wszystkim dotknąć tajemnicy Jezusa i otworzyć nasze serca, byśmy stawali się odważnymi. głosicielami Ewangelii” – podkreślił abp Gądecki.
„Kolejnymi diecezjami na trasie będą: kaliska, włocławska, warszawsko-praska i siedlecka – wyjaśnił dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. – Później, od 29 czerwca do 13 grudnia, krzyż przekażemy do 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, od Białorusi przez Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Czechy i Słowację, tak aby od 14 grudnia tego roku podjąć dalszą peregrynację tych znaków po pozostałych polskich diecezjach” – powiedział ks. Grzegorz Suchodolski.
Znaki Światowych Dni Młodzieży wędrować będą po Polsce aż do lipca 2016 r., a więc do rozpoczęcia spotkania młodych z Papieżem.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.