Ojciec Święty do Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych.
Papieski Komitet Nauk Historycznych zakończył sesję plenarną, którą upamiętnił 60-lecie swego istnienia. Z należącymi do niego naukowcami spotkał się Ojciec Święty.
„W waszych studiach i nauczaniu podejmujecie zwłaszcza wydarzenia z dziejów Kościoła pielgrzymującego w czasie z jego chwalebną historią ewangelizacji, nadziei, codziennych zmagań, życia oddanego służbie, wytrwałości w żmudnej pracy (por. Evangelii gaudium, 96), jak też niewierności, zapierania się, grzechów – powiedział Papież. – Wasze badaniach, które znamionuje zarazem autentyczna kościelna żarliwość i szczera miłość do prawdy, mogą być wielką pomocą dla tych, których zadaniem jest rozeznanie tego, co Duch Święty chce powiedzieć dzisiaj Kościołowi. Komitet Nauk Historycznych już od dłuższego czasu włącza się w dialog i współpracę z instytucjami kulturalnymi i ośrodkami akademickimi licznych krajów. Jest przyjmowany z szacunkiem w światowym środowisku studiów historycznych. Spotykając się i współpracując z badaczami wszelkich kultur i religii możecie dawać specyficzny wkład w dialog między Kościołem a współczesnym światem”.
Franciszek przypomniał, że wśród inicjatyw Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych jest międzynarodowy kongres na stulecie wybuchu pierwszej wojny światowej. Zwróci on szczególną uwagę na inicjatywy dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej podczas tego tragicznego konfliktu i na wkład chrześcijan różnych wyznań w pomoc jego ofiarom. Papież przytoczył prorocze słowa Benedykta XV, który w sierpniu 1917 r. pisał do walczących stron: „Z pokojem nic się nie traci, z wojną można stracić wszystko”.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.