Walczmy z głodem i ubóstwem

Podczas południowego spotkania z wiernymi Franciszek przypomniał wielkopostny apel Caritas Internationalis w sprawie głodu na świecie.

Na ten pogłębiający się problem, a także na wciąż zwiększające się obszary ubóstwa zwraca uwagę przewodniczący tej organizacji. Kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB w specjalnym liście na Wielki Post przypomina kilka liczb, które pokazują niesprawiedliwy podział dóbr i strefy skrajnej nędzy na naszym globie.

Pochodzący z Hondurasu purpurat wskazuje m.in., że łączny majątek 85 najbogatszych ludzi świata jest równy temu, co posiada w sumie uboższa połowa ludzkości. Przypomina przy tym słowa Papieża Franciszka, że „kiedy władza, luksus i pieniądze stają się bożkami, biorą górę nad potrzebą sprawiedliwego podziału bogactw. Nasze sumienia potrzebują zatem przemiany w stronę sprawiedliwości, równości, prostoty i dzielenia się”.

Kard. Rodríguez Maradiaga podkreśla, że głównym skutkiem niesprawiedliwego podziału dóbr jest fakt, iż 800 mln ludzi na świecie cierpi głód. Każdy z nas powinien zatem żyć skromniej, ograniczać swoje potrzeby, mniej marnotrawić i z większą świadomością dokonywać codziennych wyborów. Przewodniczący Caritas Internationalis zachęca także do dzielenia się z innymi żywnością i własnymi dochodami, co może stać się zarówno kamieniem węgielnym naszej wiary, jak i sposobem rozwiązania globalnego problemu głodu.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama