Podczas południowego spotkania z wiernymi Franciszek przypomniał wielkopostny apel Caritas Internationalis w sprawie głodu na świecie.
Na ten pogłębiający się problem, a także na wciąż zwiększające się obszary ubóstwa zwraca uwagę przewodniczący tej organizacji. Kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB w specjalnym liście na Wielki Post przypomina kilka liczb, które pokazują niesprawiedliwy podział dóbr i strefy skrajnej nędzy na naszym globie.
Pochodzący z Hondurasu purpurat wskazuje m.in., że łączny majątek 85 najbogatszych ludzi świata jest równy temu, co posiada w sumie uboższa połowa ludzkości. Przypomina przy tym słowa Papieża Franciszka, że „kiedy władza, luksus i pieniądze stają się bożkami, biorą górę nad potrzebą sprawiedliwego podziału bogactw. Nasze sumienia potrzebują zatem przemiany w stronę sprawiedliwości, równości, prostoty i dzielenia się”.
Kard. Rodríguez Maradiaga podkreśla, że głównym skutkiem niesprawiedliwego podziału dóbr jest fakt, iż 800 mln ludzi na świecie cierpi głód. Każdy z nas powinien zatem żyć skromniej, ograniczać swoje potrzeby, mniej marnotrawić i z większą świadomością dokonywać codziennych wyborów. Przewodniczący Caritas Internationalis zachęca także do dzielenia się z innymi żywnością i własnymi dochodami, co może stać się zarówno kamieniem węgielnym naszej wiary, jak i sposobem rozwiązania globalnego problemu głodu.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.