W Jerozolimie zakończyło się spotkanie franciszkańskiej komisji ds. dialogu międzyreligijnego. Zbiera się ona raz do roku, zawsze w innym miejscu. Tym razem wybrano Ziemię Świętą, gdzie spotykają się ze sobą trzy religie monoteistyczne.
Franciszkańska komisja ds. dialogu powstała kilkadziesiąt lat temu, by promować dialog z islamem. Obecnie zajmuje się szeroko pojętym dialogiem międzyreligijnym i stawia sobie za cel bliższe poznanie religii i kultur, wśród których pracują bracia mniejsi. Program tegorocznego spotkania w Jerozolimie przewidywał rozmowy z przedstawicielami judaizmu oraz islamu. Ważnym punktem programu była dyskusja o chrześcijanach na Bliskim Wschodzie. W sposób szczególny omawiano sytuację chrześcijan egipskich. Problem ten przybliżył abp Michael Fitzgerald, były nuncjusz apostolski w Egipcie. Członkowie komisji zostali także przyjęci przez muftiego Jerozolimy, nawiedzili Kopułę Skały i meczet Al-Aksa, a także mieli możliwość spotkania się ze środowiskiem żydowskim i zatrzymać się w instytucie Yad Vashem. W programie nie zabrakło wizyty przy grobach patriarchów w Hebronie i przy studni Jakuba w Samarii.
W dokumencie końcowym komisja zwróciła uwagę, że w Ziemi Świętej dialog międzyreligijny jest codziennością. Jego potrzebę dostrzec można szczególnie w chwilach wielkich przemian, jakie mają obecnie miejsce na Bliskim Wschodzie. Wyznawcy wszystkich religii mogą współpracować, by stworzyć społeczeństwo oparte na równych prawach.
Przewodniczący komisji o. Roger Marchal OFM podkreśla, że franciszkański dialog międzyreligijny ma podstawę w spotkaniu św. Franciszka z sułtanem Egiptu Melekiem el-Kamelem pod Damiettą. Miało ono miejsce w czasie piątej wyprawy krzyżowej. Postawa św. Franciszka pozostaje dla nas wzorem dialogu i wzajemnego zrozumienia.
"Boże, pociesz wszystkich pogrążonych w bólu rozstania, mając pewność, że umarli żyją w Tobie."
To trzeci co do wielkości cmentarz w Rzymie, po Cmentarzu Flamińskim i Campo Verano.
Franciszek po raz kolejny apelował też o modlitwę w intencji udręczonej Ukrainy.
Franciszek przyjął na audiencji dla nauczycieli i wychowawców z włoskiej Akcji Katolickiej.
Franciszek przyjął przedstawicieli Dykasterii ds. Komunikacji.
Myślimy o krajach, które tak bardzo cierpią: udręczona Ukraina, Palestyna, Izrael...
To międzyreligijny kompleksu w Abu Zabi w ZEA, który mieści kościół, meczet i synagogę.
Wówczas nie będzie przygotowany do stawiania czoła wyzwaniom i nie odpowie na "wołanie ludzkości".