"Myślę, że byłoby to złe dla szkoły, gdyby tego nie zrobiła."
Profesor Robert George z Uniwersytetu Princeton broni prawa katolickich szkół do zatrudniania i zwalniania pracowników w oparciu o ich moralną postawę. Jego zdaniem władze szkoły mają obowiązek realizacji misji, do której się zobowiązały. Niesprawiedliwe w stosunku do uczniów i ich rodzin byłoby kontynuowanie współpracy z otwarcie sprzeniewierzającym się religijnym i moralnym zasadom nauczycielem.
Matthew Archbold z lifesitenews.com zauważa, że kwestia legalności zwalniania nauczycieli katolickich szkół stała się głośna po zalegalizowaniu przez niektóre stany związków homoseksualnych. Niektórzy nauczyciele katolickich szkół zawarli homo-związki i zostali zwolnieni z tego powodu.
Media często informowały o tych przypadkach i przedstawiały decyzje szkoły w złym świetle. Także protesty i petycje studentów i absolwentów spowodowały, że pytanie o legalność tych decyzji wywołało poruszenie.
Tymczasem profesor Robert George argumentuje, że organizacje religijne mają prawo do zatrudniania i zwalniania pracowników w oparciu o misję, jaką wypełniają. Oznacza to, ze szkoła religijna ma prawo np. zwolnić pracownika, który publicznie zachowuje się w sprzeczny sposób z zasadami tej religii.
Aby zilustrować swój pogląd prof. George posłużył się hipotetycznym przykładem szkoły muzułmańskiej, która zatrudniła wicedyrektora odrzucającego muzułmańskie podejście do alkoholu, seksualności i skromności. Mając takie a nie inne zasady wstępuje do klubu dla dżentelmenów, gdzie uczestniczy w pijatykach i ogląda tańce nagich kobiet. Dodatkowo ten przykładowy dyrektor nie ukrywa swojej postawy, obnosi się z nią i jeszcze ją propaguje. Prof. George uważa, że w takiej sytuacji szkoła muzułmańska ma pełne prawo zwolnić takiego wicedyrektora. „Moim zdaniem szkoła powinna mieć pełne prawo do zrobienia czegoś takiego. Wierzę, że ma także prawo moralne, by to uczynić” – pisze profesor na swoim blogu Mirror of Justice . „Myślę, że byłoby to złe dla szkoły, gdyby tego nie zrobiła – byłoby to niesprawiedliwe biorąc pod uwagę jej misję i związane z nią obowiązki w stosunku do muzułmańskich dzieci i ich rodzin” - dodaje jeszcze. Patrząc na to analogicznie – katolicka szkoła ma prawo i obowiązek zwolnić nauczyciela występującego jawnie przeciw zasadom katolickim – np. obnosząc się ze swym homoseksualizmem.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.