Jutro po raz 22. będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego. Tym razem towarzyszy mu hasło „Wiara i miłosierdzie. My także winniśmy oddać życie za braci” (1J 3,16). Sam Papież zaznaczył wczoraj, że „chrześcijańska i szlachetna postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłem świata”.
Jak przypomina abp Zygmunt Zimowski, który kieruje Papieską Radą ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, Jan Paweł II ustanowił ten światowy dzień we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i tam właśnie był on obchodzony po raz pierwszy.
„Ustanawiając Światowy Dzień Chorego nasz Papież podkreślił, że ma on na celu uwrażliwienie katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Zimowski. – Trzeba w tym kontekście popatrzeć na nasze szpitale, by bardziej udostępnić je tym, którzy ich potrzebują, i to bez wielkich kolejek. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia zaznaczył, że obecnie jest to wielkie wyzwanie.
„Celem Światowego Dania Chorego jest włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych i popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu” – przypomniał abp Zimowski. Podziękował on także wolontariuszom działającym wśród chorych i cierpiących. Przypomniał ponadto, że centralne obchody Światowego Dnia Chorego w Polsce odbędą się w tym roku w krakowskich Łagiewnikach. „Bardzo wpisuje się to miejsce w hasło tegorocznego dnia chorego: «Wiara i miłosierdzie»” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.
Warto dodać, że abp Zimowski wybiera się w tym tygodniu do Częstochowy, która gościła drugi Światowy Dzień Chorego w 1994 r. Tam przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia weźmie udział w obchodach okrągłej rocznicy tego wydarzenia oraz 20-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich (15 lutego). Natomiast 18 lutego zabierze głos na Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej nt.: „Wiara i miłość wobec «bólu duszy». Znaczenie duchowości w opiece nad chorym oraz w doświadczeniu choroby”, jaka odbędzie się na Uniwersytecie Śląskim.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.