Papieskie orędzie na Światowy Dzień Młodzieży.
Mając jeszcze w pamięci ubiegłoroczne spotkanie w Rio de Janeiro, Papież wybiega już myślą ku następnemu etapowi międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Na trzy najbliższe lata proponuje rozważanie ewangelicznych Błogosławieństw. Pisze o tym w swoim pierwszym orędziu na Światowy Dzień Młodzieży, który w tym roku będzie obchodzony w Kościołach lokalnych w Niedzielę Palmową 13 kwietnia.
„Błogosławieństwa Jezusa – stwierdza Franciszek – niosą rewolucyjną nowość, wzór szczęścia będącego przeciwieństwem tego, co jest zwykle przekazywane przez media, przez dominującą myśl. Dla mentalności światowej zgorszeniem jest to, że Bóg przyszedł, aby być jednym z nas, że umarł na krzyżu! W logice tego świata ci, których Jezus nazywa błogosławionymi, są uważani za «przegranych», za słabych. Gloryfikuje się natomiast sukces za wszelką cenę, dobrobyt, arogancję władzy, autoafirmację kosztem innych”. Ojciec Święty zwraca uwagę, że w Błogosławieństwach Jezus proponuje drogę do prawdziwej radości. Pozwala ona zdemaskować i odrzucić „tanie” oferty, dające może chwile upojenia, fałszywego poczucia zaspokojenia, ale które w końcu zniewalają, wcale nie zadowalając. „Ludzie młodzi, którzy wybierają Chrystusa, są silni, karmią się Jego Słowem i nie «opychają się» innymi rzeczami – zauważa Papież. – Miejcie odwagę iść pod prąd. Miejcie odwagę prawdziwego szczęścia!”.
Na tegoroczny, 29. Światowy Dzień Młodzieży Franciszek wybrał słowa Chrystusa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3). Papież przyznaje, że gdy tak wielu „cierpi z powodu kryzysu gospodarczego, zestawienie ubóstwa i szczęścia może wydawać się nie na miejscu”. Jednak Syn Boży stając się człowiekiem „wybrał drogę ubóstwa, ogołocenia”. Można zapytać: Jak „ubóstwo ducha” może stać się konkretnie stylem życia? Mamy starać się być wolni wobec rzeczy, nie ulegając kulturze konsumpcji, i nawracać się wobec ubogich, troszcząc się o ich potrzeby duchowe i materialne. Trzeba się też uczyć od nich godności, pokory i zaufania Bogu.
Ojciec Święty wskazuje też na głęboki związek ubóstwa z ewangelizacją. „Ewangeliczne ubóstwo jest podstawowym warunkiem, aby rozprzestrzeniało się Królestwo Boże – pisze Franciszek. – Najpiękniejsze i najbardziej spontaniczne radości, jakie przeżyłem w czasie mojego życia, to radości ludzi ubogich, którzy mają niewiele tego, czego mogliby się trzymać. Ewangelizacja w naszych czasach będzie możliwa jedynie przez zarażanie radością”.
Papież zwraca uwagę, że w zrozumieniu głębokiego sensu Błogosławieństw najlepiej pomogą nam święci. Nawiązuje przy tym do zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II, stwierdzając: „Będzie On wielkim patronem Światowego Dnia Młodzieży, którego był inicjatorem i promotorem. A we wspólnocie świętych nadal będzie on dla was wszystkich ojcem i przyjacielem”. Przypomina też przypadającą w kwietniu 30. rocznicę przekazania młodzieży Krzyża Jubileuszu Odkupienia.Tym symbolicznym aktem Jan Paweł II zapoczątkował wielką pielgrzymkę młodych, „która od tej pory nadal przemierza pięć kontynentów”.
Z treścią opublikowanego dziś orędzia Ojca Świętego współbrzmi jego dzisiejszy wpis na twitterze. Franciszek pisze: „Świat skupia nas na sobie samych, na posiadaniu i przyjemności. Ewangelia zaprasza do otwierania się na innych, do dzielenia się z ubogimi”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.