Również papieskie akademie muszą przejść przez misyjną transformację, której Papież Franciszek usiłuje poddać współczesny Kościół. Ojciec Święty pisze o tym w przesłaniu z okazji publicznego posiedzenia tych akademii.
Przypomina, że Kościół potrzebuje ich specyficznego wkładu. Dlatego prosi akademików o ich profesjonalną współpracę w służbie misji całego Kościoła. Zastrzega jednak, że nie zależy mu na przemianach czysto zewnętrznych, fasadowych. Chodzi o to, byście jeszcze bardziej skoncentrowali się na tym, co najistotniejsze, najpiękniejsze, najważniejsze, najbardziej pociągające, a przy tym najbardziej niezbędne – napisał Papież.
Franciszek odniósł się również do tematu posiedzenia, który brzmi: „Oculata fides – odczytywać rzeczywistość oczami Chrystusa”. Przypomina, że on sam zarówno w encyklice Lumen fidei, jak i w adhortacji Evangelii gaudium starał się zachęcić do refleksji nad tym aspektem wiary, który wskazuje na płynące z niej oświecenie, oraz nad relacją między wiarą i prawdą. Tę ostatnią należy zgłębiać nie tylko rozumem, ale i sercem, czyli w perspektywie miłości. Po zmartwychwstaniu Chrystusa uczniowie kontemplują prawdę nie jako coś czysto wewnętrznego i abstrakcyjnego, lecz jako prawdę, która odsłania się ich oczom właśnie w spotkaniu ze Zmartwychwstałym. Słusznie więc św. Tomasz z Akwinu twierdził, że chodzi tu o oculata fides, o wiarę, która widzi – napisał Franciszek w przesłaniu do papieskich akademii.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29 listopada 2024 r.
Konferencja naukowa zorganizowana przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.