"Żywię wiele nadziei w związku z dzisiejszym spotkaniem Ojca Świętego z prezydentem Federacji Rosyjskiej" - powiedział w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro" metropolita Hilarion. Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego zaznaczył, że chodzi jemu zwłaszcza o wspólne działania na rzecz ocalenia chrześcijan mieszkających na Bliskim Wschodzie.
Mówiąc o relacjach katolicko-prawosławnych metropolita Hilarion zaznaczył, że obydwa Kościoły są sojusznikami, a nie rywalami. "Mamy to same pole misyjne i wspólną wiarę w Jezusa Chrystusa" - stwierdził jeden z najważniejszych przedstawicieli rosyjskiego prawosławia.
Przypomniał swoje dwukrotne spotkania z papieżem Franciszkiem. Ojciec Święty krótko po swym wyborze na Stolicę Piotrową potwierdził, iż pragnie przyczynić się do lepszego wzajemnego zrozumienia obydwu Kościołów. Natomiast drugie 12 listopada wskazało zgodność poglądów na wiele problemów współczesności. Szczególne uznanie w oczach metropolity Hilariona wzbudziły działania papieża Franciszka na rzecz zbliżenia Kościoła do ludzi ubogich i nieszczęśliwych, pragnienie zreformowania zarządzania Kościołem rzymskim w duchu większej kolegialności. Rosyjski Kościół Prawosławny popiera apel Ojca Świętego do społeczności międzynarodowej w obronie chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata. "Wszystko to niewątpliwie sprawia, że możliwość przyszłego spotkania papieża i patriarchy staje się coraz bardziej realistyczna. Jednak, aby zapobiec jego sprowadzenia do zwykłego wydarzenia protokolarnego, treść tego spotkania musi być starannie przygotowana. Jeśli idzie o możliwe miejsca oraz datę, żadna dyskusja dwustronna nie miała miejsca" - stwierdził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
Pytany o istniejące trudności w relacjach wzajemnych metropolita Hilarion wskazał na kwestie związane z obecnością i odradzaniem się Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Natomiast jako punkty zbieżne wymienił niepokój o los chrześcijan mieszkających na Bliskim Wschodzie. "Z tego punktu widzenia żywię wiele nadziei w związku z przewidzianym spotkaniem Ojca Świętego z prezydentem Federacji Rosyjskiej" - powiedział przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Jego zdaniem konieczna jest też współpraca w dziedzinie obrony wartości chrześcijańskich w zlaicyzowanym społeczeństwie współczesnym. Wskazał na zbieżność stanowisk w odniesieniu do zagrożenia rodziny, aborcji, eutanazji, eksperymentów w dziedzinie bioetyki, których nie można pogodzić z zasadą poszanowania osoby ludzkiej, a także innych zjawisk zagrażających narodom Europy.
Władymir Putin ma być przyjęty w Watykanie przez papieża Franciszka o godz. 17.00. Następnie spotka się również z nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pietro Parolinem.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.