„Migracja i integracja” to temat przewodni zakończonej 15 listopada w Brukseli trzydniowej jesiennej sesji plenarnej Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE.
To nie przypadek, że właśnie te kwestie stały się przedmiotem debaty wspomnianego gremium biskupów. Niedawne wydarzenia na włoskiej wyspie Lampedusa wstrząsnęły całą Europą. Także wizyta Papieża Franciszka wśród przebywających tam uchodźców oraz inne działania Kościoła zwracają na ten problem uwagę zarówno opinii publicznej, jak i europejskich polityków.
Dzięki poprzedzającej sesję plenarną, a zorganizowanej przez „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wizycie ordynariusza Agrygentu abp. Francesco Montenegro, w którego diecezji znajduje się Lampedusa, biskupi z COMECE mieli możliwość wysłuchania relacji o aktualnej sytuacji na wyspie.
„Istnieje rosnące przekonanie w UE, że tradycyjne rozwiązania w czasie obecnego kryzysu nie działają – powiedział z kolei przewodniczący COMECE kard. Reinhard Marx. – Wskaźniki ożywienia wzrostu gospodarczego przedstawiane z zadowoleniem przez czołowe gazety i czasopisma finansowe (Financial Times i The Economist) nie oddają rzeczywistej sytuacji ekonomicznej w większości krajów. Faktem jest, że ani mężowie stanu, ani też politycy czy urzędnicy nie wiedzą tak naprawdę, jak wyjść z kryzysu. Niewiele jest twórczego myślenia, które brałoby pod uwagę zasady etyczne, a przecież to one są podstawą wolnego, otwartego i demokratycznego społeczeństwa dobrobytu i sprawiedliwości” – wskazał metropolita Monachium.
Oprócz migracji biskupi dyskutowali także nad takimi zagadnieniami, jak edukacja, bezrobocie czy ochrona danych osobowych. Podjęto również tematy bioetyczne, w tym szczególnie kwestię ideologii gender, zastanawiając się, jaki jest i jaki powinien być wkład Kościoła w tych dziedzinach.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.