Oficjalne zaproszenie do rozpoczęcia dialogu ekumenicznego celem przywrócenia pełnej jedności skierował do głowy Asyryjskiego Kościoła Wschodu patriarcha chaldejski.
Okazją były życzenia urodzinowe. Patriarcha Mar Dinkha IV ukończył 15 września 78. rok życia. W przesłaniu do niego abp Louis Raphael I Sako wyraża pragnienie Kościoła chaldejskiego, by podjąć dialog dla osiągnięcia takiej jedności, jakiej pragnie Chrystus. „Rozpoczęcie tego dialogu jest dziś bardzo pilne wobec ogromnych wyzwań, zagrażających naszemu przetrwaniu – pisze katolicki patriarcha. – Bez jedności przyszłość nie jest dla nas możliwa. Jedność może pomóc w zachowaniu naszej obecności”.
Dodajmy, że Asyryjski Kościół Wschodu z katolikami obrządku chaldejskiego łączy wspólna kolebka, którą są obecne terytoria irackie, jak też ta sama tradycja liturgiczna, teologiczna i duchowa. Obecność katolików chaldejskich i chrześcijan asyryjskich jest dziś w Iraku szczególnie zagrożona.
Dotychczas Kościół asyryjski prowadził dialog teologiczny z całym Kościołem katolickim, czego owocem jest wspólna deklaracja chrystologiczna, którą podpisali w 1994 r., Jan Paweł II i Mar Dinkha IV. Nie było jednak jeszcze, mimo obecności na tych samych terenach, oficjalnego dialogu na szczeblu obu patriarchatów. Nadszedł na to czas – uważa patriarcha chaldejski. „Myślę o możliwości spotkania się razem obu synodów patriarchalnych, by podzielić się wspólnymi troskami, takimi jak ucieczka naszych wiernych z terenów pochodzenia i niszczenie tysiącletniego dziedzictwa, wspólnego dla naszych Kościołów – powiedział abp Sako agencji Fides. – Z niecierpliwością czekam na odpowiedź naszych asyryjskich braci”.
"Boże, pociesz wszystkich pogrążonych w bólu rozstania, mając pewność, że umarli żyją w Tobie."
To trzeci co do wielkości cmentarz w Rzymie, po Cmentarzu Flamińskim i Campo Verano.
Franciszek po raz kolejny apelował też o modlitwę w intencji udręczonej Ukrainy.
Franciszek przyjął na audiencji dla nauczycieli i wychowawców z włoskiej Akcji Katolickiej.
Franciszek przyjął przedstawicieli Dykasterii ds. Komunikacji.
Myślimy o krajach, które tak bardzo cierpią: udręczona Ukraina, Palestyna, Izrael...
To międzyreligijny kompleksu w Abu Zabi w ZEA, który mieści kościół, meczet i synagogę.
Wówczas nie będzie przygotowany do stawiania czoła wyzwaniom i nie odpowie na "wołanie ludzkości".