Urząd Miasta w Częstochowie szacuje, że tylko w sierpniu do miasta przybędzie ponad 100 tys. pieszych pielgrzymów w 153 grupach zorganizowanych. W związku ze "szczytem pielgrzymkowym" przygotowano 10 tras, którymi pątnicy będą mogli dotrzeć na Jasną Górę.
W ubiegłym roku na Jasną Górą przybyło 278 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło prawie 141 tys. osób. Urząd Miasta w Częstochowie szacuje, że w tym roku, tylko w sierpniu przybędzie ponad 100 tys. pieszych pielgrzymów w 153 grupach zorganizowanych. Do nich doliczyć trzeba także pielgrzymów i osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami i innym środkami transportu.
Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe częstochowskiego magistratu, w związku ze spodziewanym wzrostem liczby pielgrzymów w sierpniu, wytyczonych zostało dziesięć tras przejścia dla grup na Jasną Górę. Ich przebieg znajduje się na stronie internetowej www.czestochowa.pl (w zakładce MIASTO: bezpieczeństwo-ruch pielgrzymkowy).
Urząd Miasta zaznacza, że prowadzone na terenie miasta prace i inwestycje nie powinny znacząco utrudnić poruszania się pieszych pielgrzymek po mieście.
Poinformowano również, że został przygotowany wstępny plan dotyczący bezpieczeństwa pielgrzymów, którzy w połowie sierpnia przybędą na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Będą dodatkowe dyżury w placówkach ochrony zdrowia, a na jasnogórskich błoniach pojawią się karetki pogotowia.
Wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" otworzył w połowie lipca na Jasnej Górze m.in. Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Co roku, niemal każdego dnia, w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywają setki pątników. W czwartek, po raz 23. przybyła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka z Zaolzia, która kilka dni wcześniej wyruszyła z Czeskiego Cieszyna.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.