Katechezy, noce konfesjonałów, koncerty a przede wszystkim transmisja czuwania papieża z młodymi zgromadzonymi na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro to propozycja dla tych, których nie stać na wyjazd do Brazylii.
Spotkania organizowane pod wspólna nazwą "Rio w..." przygotowano w całym kraju, m.in. w Piekarach Śląskich, Krakowie-Łagiewnikach, w Częstochowie, Świebodzinie, w Bieszczadach czy Niepokalanowie.
"Rio na Śląsku" odbędzie się między 26 a 28 lipca br. w Piekarach Śląskich. "Jako wspólnota młodego Kościoła lokalnego będziemy uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. Za pośrednictwem telemostu będziemy łączyli się z Rio De Janeiro w czasie najważniejszych spotkań, modlitw i nocnego czuwania z Papieżem, weźmiemy udział w warsztatach związanych z kulturą Brazylijską – będzie można nauczyć się tańców z zza oceanu, sztuk plastycznych i kulinarnych, śpiewu, spotkać się z misjonarzami pracującymi na co dzień w okolicy Rio De Janeiro" - informują organizatorzy. Wydarzeniu patronuje Gość Niedzielny. Więcej informacji na stronie www.rionaslasku.pl
Dużym zainteresowanie cieszy się również "Rio" w Krakowie-Łagiewnikach. Organizatorzy spodziewają się ok. 3 tys. uczestników. Przygotowują dla nich miasteczko namiotowe na błoniach przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie gościło 27 i 28 lipca polską młodzież.
W sobotę 27 lipca tuż przed Godziną Miłosierdzia krakowskie spotkanie młodych otworzy bp Damian Muskus – do Bazyliki Bożego Miłosierdzia zostanie wprowadzony Krzyż Młodych. W tym dniu przewidziane jest nabożeństwo pokutne i konferencje, które mają do niego przygotować. Zaplanowano też nocne czuwanie w łączności z młodymi zgromadzonymi na ŚDM w Rio de Janeiro.
Centralnym wydarzeniem niedzieli 28 lipca będzie transmitowana na żywo Eucharystia na zakończenie ŚDM w Rio. Do Mszy św. młodzież przygotuje się poprzez konferencję bp. Grzegorza Rysia a także otwartą dyskusję z krakowskim biskupem pomocniczym.
W czasie trwania krakowskiego wydarzenia będzie też funkcjonował całodobowy Namiot Powołaniowy – kapłani i przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych będą stale dyżurować w oczekiwaniu na młodych, którzy chcą rozeznawać powołanie.
W Rio w Krakowie może wziąć udział każdy, kto ma skończone 14 lat, a nie przekroczył 35. roku życia. Zapisy przedłużono do 20 lipca. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej: www.riowkrakowie.pl. W zależności od wybranego pakietu koszt udziału w imprezie waha się od 20 do 55 zł.
Symbolem Rio de Janeiro jest ogromna figura Chrystusa z otwartymi ramionami. Świebodzin ma również imponujących rozmiarów figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, stąd pomysł na zorganizowanie właśnie tutaj spotkania dla młodzieży z zachodniej Polski i z Niemiec 27 i 28 lipca. – W trakcie spotkania po północy poprzez specjalny telemost połączymy się z papieżem i młodzieżą z całego świata – wyjaśnia Bartłomiej Dobrzyński z zielonogórskiej kurii biskupiej.
W programie są wspólna modlitwa i taniec, spotkanie ze świadkami wiary, misterium ziarna wiary, orędzie o ewangelizacji, Eucharystia, telemost z papieżem i koncerty: Siewców Lednicy i Tymczasowej Formacji Prowizorycznej (Projekt TFP). Każdy z uczestników otrzyma gadżet, tj. „Jezusowe okulary”.
"Rio in Częstochowa!" - to hasło Europejskiego Forum Młodych 2013, które odbędzie się w dniach 23–28 lipca, równolegle ze Światowymi Dniami Młodzieży w Rio de Janeiro. Miejscem spotkania młodych będą tereny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
Od wielu lat wspólnota Emmanuel podobne spotkania organizuje w innych miastach związanych z Janem Pawłem II, np. "Toronto w Wadowicach" (2002) czy "Sydney w Warszawie" (2008). W Częstochowie będzie po raz pierwszy, na zaproszenie abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
- Zgłoszeń jest coraz więcej i okazuje się, że nie tylko Europejczycy wezmą udział w Forum, ale będzie można spotkać także młodych ludzi m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Indii, Afryki. Polaków zapewne będzie najwięcej, przybędą z różnych stron, od Bałtyku aż po góry – podkreśla Monika Ostafin, jedna z koordynatorek projektu.
„Rio in Częstochowa”, jak podkreślają organizatorzy, to będzie czas pełen modlitwy, koncertów, świadectw, muzyki, w trakcie którego odbędzie się także czuwanie z papieżem Franciszkiem wraz z transmisją z samego Rio de Janeiro.
W ramach spotkania 27 lipca odbędzie się „Wieczór Chwały”, podczas którego wystąpią i zagrają z Polski: Bęsiu, raper, który podzieli się z nami także swoim doświadczeniem wiary, stronaB i z zagranicy: Under Trees, zespół muzyczny ze Słowacji. Będzie można także posłuchać wyjątkowej historii gościa specjalnego – Johna Pridmora z Anglii, byłego gangstera, który spotkał Boga i całkowicie zmienił swoje życie.
Z propozycja wspólnej modlitwy i czuwania w łączności duchowej z papieżem i młodzieżą w Rio wystąpili także twórcy Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów. "Rio w Bieszczadach" w programie ma Regaty o Puchar Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, nabożeństwo w duchu Taize i noc konfesjonałów. Wydarzenie zakończy 28 lipca Msza św. pod przewodnictwem abp. Michalika.
Warszawiacy mogą spotkać się w Niepokalanowie (od 25 do 28 lipca) lub w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wielgolasie. Wszędzie oprócz katechez i modlitwy, zapewniona jest nocna transmisja z czuwania papieża i młodzieży zgromadzonej w Rio de Janeiro w Brazylii.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.