Watykan-Turcja: Uaktywnić porozumienie

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego udał się do stolicy Turcji z oficjalną wizytą, by przyśpieszyć realizację porozumienia, zawartego przez tę watykańską dykasterię już 13 lat temu, w 2002 r., z tamtejszym Urzędem ds. Religii.

„Kościół katolicki jest świadomy znaczenia, jakie ma krzewienie przyjaźni i szacunku między ludźmi różnych tradycji religijnych”. Te słowa Papieża Franciszka, wygłoszone 20 marca, w pierwszych dniach pontyfikatu, przypomniał wczoraj w Ankarze o. Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCI. Sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego udał się do stolicy Turcji z oficjalną wizytą, by przyśpieszyć realizację porozumienia, zawartego przez tę watykańską dykasterię już 13 lat temu, w 2002 r., z tamtejszym Urzędem ds. Religii. Zajmuje się on sprawami związanymi z działalnością religijną i miejscami kultu, a zależy bezpośrednio od szefa tureckiego rządu. Porozumienie przewiduje popieranie zrozumienia i dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza na szczeblu akademickim, a także wolności wyznania. Wypełnianie go miało być monitorowane przez okresowe spotkania przedstawicieli obu stron.

Jak dotychczas jednak watykańsko-tureckie porozumienie sprzed 13 lat nie weszło jeszcze formalnie w życie, choć nieregularne kontakty z tureckim Urzędem ds. Religii były przez ten czas utrzymywane. Na wczorajszym spotkaniu z jego przewodniczącym Mehmetem Görmezem sekretarz watykańskiej dykasterii ds. dialogu przypomniał, że przed pięciu laty, 28 listopada 2008 r., Benedykt XVI podczas swej wizyty w Turcji spotkał się w siedzibie tego Urzędu w Ankarze ze zwierzchnikami religijnymi. Mówił wtedy, podobnie jak niedawno Franciszek, o potrzebie przyjaźni i szacunku między wyznawcami różnych religii – przypomniał o. Ayuso.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg