Sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego udał się do stolicy Turcji z oficjalną wizytą, by przyśpieszyć realizację porozumienia, zawartego przez tę watykańską dykasterię już 13 lat temu, w 2002 r., z tamtejszym Urzędem ds. Religii.
„Kościół katolicki jest świadomy znaczenia, jakie ma krzewienie przyjaźni i szacunku między ludźmi różnych tradycji religijnych”. Te słowa Papieża Franciszka, wygłoszone 20 marca, w pierwszych dniach pontyfikatu, przypomniał wczoraj w Ankarze o. Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCI. Sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego udał się do stolicy Turcji z oficjalną wizytą, by przyśpieszyć realizację porozumienia, zawartego przez tę watykańską dykasterię już 13 lat temu, w 2002 r., z tamtejszym Urzędem ds. Religii. Zajmuje się on sprawami związanymi z działalnością religijną i miejscami kultu, a zależy bezpośrednio od szefa tureckiego rządu. Porozumienie przewiduje popieranie zrozumienia i dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza na szczeblu akademickim, a także wolności wyznania. Wypełnianie go miało być monitorowane przez okresowe spotkania przedstawicieli obu stron.
Jak dotychczas jednak watykańsko-tureckie porozumienie sprzed 13 lat nie weszło jeszcze formalnie w życie, choć nieregularne kontakty z tureckim Urzędem ds. Religii były przez ten czas utrzymywane. Na wczorajszym spotkaniu z jego przewodniczącym Mehmetem Görmezem sekretarz watykańskiej dykasterii ds. dialogu przypomniał, że przed pięciu laty, 28 listopada 2008 r., Benedykt XVI podczas swej wizyty w Turcji spotkał się w siedzibie tego Urzędu w Ankarze ze zwierzchnikami religijnymi. Mówił wtedy, podobnie jak niedawno Franciszek, o potrzebie przyjaźni i szacunku między wyznawcami różnych religii – przypomniał o. Ayuso.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.