Dyskusje, warsztaty dla rodziców i młodzieży, zawody sportowe koncerty rodzin i dużo dobrej zabawy - tak przedstawia się program pierwszego ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin, który odbędzie się w Grodzisku Mazowieckim w dniach 21-23 czerwca.
- Chcemy przełamać negatywne stereotypy o wielodzietnych rodzinach, pokazać, że posiadanie licznego potomstwa to przede wszystkim radość i szczęście, choć także wielka praca i wysiłek - powiedziała KAI Joanna Krupska, przewodnicząca Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, współorganizatorka Zjazdu. W Zjeździe Grodziskim weźmie udział ponad 200 rodzin - około tysiąca osób z całej Polski. Został zaproszony prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką - będący sam ojcem wielodzietnej rodziny. Na dziś wiadomo, że Para Prezydencka objęła Zjazd honorowym patronatem.
Celem zjazdu jest i promocja wartości rodzinnych i przełamywanie negatywnych stereotypów o rodzinach wielodzietnych, które wciąż prezentowane są w kategoriach patologii społecznej. "Ze Zjazdu tymczasem popłynie istotny przekaz do społeczeństwa: duże rodziny są bogactwem i przyszłością kraju" - podkreśla Joanna Krupska, przewodnicząca Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, współorganizatorka Zjazdu.
Zjazd Grodziski będzie okazją do ogłoszenia apelu o stworzenie takich instrumentów polityki rodzinnej państwa, która jest absolutnie niezbędna do uniknięcia katastrofy demograficznej, która coraz bardziej realnie nam zagraża. Tymczasem w zakresie nakładów na politykę rodzinną Polska znajduje się wciąż poniżej średniej wśród krajów Unii Europejskiej.
"Chcemy zostać zauważeni jako liczna, aktywna i twórczo nastawiona grupa społeczna. Liczymy też, że spotkanie będzie donośnym głosem w podejmowanych działaniach na rzecz – tak bardzo oczekiwanych zmian w polityce rodzinnej" - dodaje Krupska.
Zjazd ma być jednak przede wszystkim miejscem spotkania Dużych Rodzin w spokojnej i radosnej atmosferze z szeregiem atrakcji dla dzieci i rodziców (wstęp na basen, przedstawienia i koncerty, różnorodne zajęcia dla dzieci, gry i zabawy sportowe, warsztaty dla rodziców i młodzieży, spotkania z ciekawymi ludźmi i inne atrakcje).
Organizatorami pierwszego ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin jest gmina Grodzisk Mazowiecki i Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus". W organizacji obsługi prasowej pomaga Katolicka Agencja Informacyjna. Dla dziennikarzy przewidziane są specjalne konferencje prasowe, zarówno przed jak i w czasie zjazdu o czym na bieżąco będzie informować Katolicka Agencja Informacyjna.
Impreza zacznie się w piątek 21 czerwca po południu. Uczestnicy przywitają się i dzięki śpiewom i zabawom integracyjnym lepiej się poznają. Znany muzyk Joszko Broda, ojciec 8 dzieci, nauczy uczestników hymnu Zjazdu, który skomponował specjalnie z tej okazji. Dopiero około godz. 21 uczestnicy rozjadą się do kwater, w których będą nocować.
Następnego dnia o godz. 10, po rozwiezieniu dzieci na rozmaite zajęcia - plastyczne, muzyczne, szermierki oraz do licznych zabaw - rodzice wezmą udział - do wyboru - w panelu ekonomicznym, warsztatach prowadzonych przez Barbarę Smolińską "Jak pomagać dzieciom budować poczucie wartości", Szymona Grzelaka „Jak żyć w czasach wyśmiewanych autorytetów i powszechnej seksualizacji”. Młodzież może wybrać między zajęciami "Trening asertywności" lub "Teatr - twórcze wyrażanie siebie" prowadzonymi przez Agatę Fijewską.
Po południu o godz. 16 rozpocznie się impreza plenerowa w parku Skarbków, a towarzyszyć jej będzie kiermasz rękodzieła uczestników.
W niedzielę w parku Skarbków zaprezentują się muzykujące rodziny. Wystąpi pięć rodzin, m.in. posiadająca 11 dzieci z Podhala oraz rodzina z 10 dzieci z Ełku. O godz. 10 zostanie odprawiona Msza św. polowa. W południe będą odbywać się równolegle trzy wydarzenia - w Centrum Kultury chętni posłuchają świadectw znanych małżeństw - państwa Królikowskich, Ziemców, Radziwiłłów, Wardaków. Młodzież w tym czasie będzie mogła wziąć udział w warsztatach, zaś dzieci w zabawach, zorganizowanych przed Centrum. Spotkanie zakończy się około godz. 17 po obiedzie, zjedzonym tak jak inne posiłki dla uczestników w Technikum Gastronomicznym.
Joanna Krupska uczula jednak na pewien problem - niemal wszyscy będą mogli wziąć udział w planowanych wydarzeniach, ale tylko zarejestrowani uczestnicy otrzymają posiłki, mają zapewnione noclegi, zaś ich dzieci uczestnictwo w licznych zajęciach.
Więcej: www.zjazd.3plus.pl
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.