Styl głoszenia orędzia chrześcijańskiego powinien łączyć w sobie pokorę z wielkodusznością - powiedział dziś papież podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty.
Uczestniczyli w niej niektórzy pracownicy Sekretariatu Synodu Biskupów, w tym sekretarz generalny ks. abp Nikola Eterović oraz funkcjonariuszy żandarmerii watykańskiej.
Ojciec Święty nawiązał do czytanego w liturgii fragmentu z ewangelii świętego Marka, w którym Pan Jezus przed swoim Wniebowstąpieniem posłał apostołów, aby głosili Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, aż po krańce świata, a nie tylko w Jerozolimie czy w Galilei. Papież zauważył, że Kościół niosąc swe orędzie nie jest sam, lecz idzie wraz z Jezusem, który współdziała z apostołami, z tymi, którzy głoszą Ewangelię. "To właśnie jest wielkoduszność, jaką powinni mieć chrześcijanie. Nie można zrozumieć chrześcijanina małodusznego: owa wielkoduszność jest właściwa powołaniu chrześcijańskiemu: coraz więcej, coraz więcej, coraz więcej, zawsze naprzód" - powiedział Ojciec Święty.
Następnie papież zauważył, że pierwszy list św. Piotra określa styl chrześcijańskiego nauczania - styl pokory, służby, miłosierdzia, bratniej miłości. Mamy jednak świadomość, że jesteśmy wezwani do zdobycia świata. Ojciec Święty zaznaczył, że słowo "zdobycie" nie jest w tym wypadku właściwe. Musimy głosić Słowo Boże w świecie. Nie oznacza to jednak, że wolno nam chrześcijanom, czynić tak jak to czynią żołnierze, wgrywając bitwę i oczyszczając pobojowisko z nieprzyjaciela. Chrześcijanin głosi Ewangelię bardziej swoim świadectwem niż słowami, nie lękając się rzeczy wielkich, pójścia ku perspektywom, które nie mają końca a także z pokorą, uwzględniając rzeczy małe. "To właśnie jest boskie, jakby - napięcie między tym, co wielkie a tym, co małe, a chrześcijańska misyjność podąża tą drogą" - powiedział papież Franciszek.
Na zakończenie Ojciec Święty podkreślił słowa wieńczące Ewangelię świętego Marka, w których mowa, że Pan Jezus współdziałał z uczniami, potwierdził naukę znakami, które jej towarzyszyły. "Kiedy idziemy z tą wielkodusznością i także z pokorą, kiedy nie lękamy się rzeczy wielkich, tej perspektywy, ale uwzględniamy również rzeczy małe - pokorę, codzienne miłosierdzie Pan potwierdza Słowo Boże. I posuwamy się naprzód. Zwycięstwem Kościoła jest zmartwychwstanie Jezusa. Ale wcześniej mamy krzyż. Prośmy dziś Pana, abyśmy stali się w Kościele misjonarzami, apostołami w Kościele, ale w duchu: wielkiej wspaniałomyślności, a także wielkiej pokory. Niech się tak stanie" - powiedział papież Franciszek.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.