Koncerty, spektakle, msze i festyny złożą się na VI Metropolitalne Święto Rodziny, które - jak co roku - odbędzie się na przełomie maja i czerwca w archidiecezji katowickiej i sąsiednich diecezjach. Tegoroczne obchody mają przebiegać pod hasłem "Rodzina wiarygodna".
"Zaufanie, wiarygodność to cechy rodziny, które należy wzmacniać. Żyjemy w czasach, które promują niewierność. Niewierność niszczy wiarygodność. Dlatego takie hasło - by rodzina była wiarygodna, żeby małżonkowie byli dla siebie wiarygodni, by relacje w rodzinie były wiarygodne" - mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas poświęconej organizacji święta wtorkowej konferencji w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Podkreślił, że włączające się w organizację imprezy samorządy coraz częściej "nie tylko świętują, ale też wspierają na co dzień rodzinę". "O to właściwie chodzi - pokazać rodzinę świętującą, ale z drugiej, strony uwrażliwiać na potrzeby rodziny. Samorządy mogą podejmować tu różne działania: ulgi rodzinne, karty rodziny. Temu Metropolitalne Święto Rodziny służy - uwrażliwiać na potrzeby rodziny" - dodał metropolita.
Koordynująca organizację święta prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik akcentowała, że rodzina wiarygodna to rodzina oparta na najcenniejszych wartościach. "Wszyscy chcemy być kochani, chcemy móc ufać, polegać na drugim człowieku. To wszystko znajdujemy w rodzinie, a więc rodzina wiarygodna to fundament, od którego może się rodzić wszystko, co dobre w najbliższym otoczeniu - dla rodziny, dla środowiska, dla miasta, dla regionu i kraju" - wskazała Mańka-Szulik.
Jako wzorzec podała tradycyjną śląską rodzinę. "Tu tej wiarygodności uczono od pokoleń; jak dziadek powiedział, że coś będzie, to po prostu było. Ci ludzie szanowali swoje słowo, szanowali siebie, mieli poukładane wartości. Myślę, że my też mamy, ale może nie zawsze potrafimy jednoznacznie to wyrazić. Dlatego chcemy mówić o tej wiarygodności, by pokazać jak robiono to przez wieki - i my też mamy do tego dobrego grona dołączyć" - zaznaczyła prezydent Zabrza.
Przypomniała, że Metropolitalne Święto Rodziny rządzi się już pewnym schematem - rozpoczynając się uroczystymi mszami w kościołach katedralnych w Gliwicach, Opolu, Sosnowcu i archikatedralnym - w Katowicach. Kolejnym zwyczajowym punktem jest oficjalnie otwierający święto koncert w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, gdzie w tym roku - 18 maja, z widowiskiem "Wesele na Górnym Śląsku" - wystąpi zespół "Śląsk".
W następnych dniach zaplanowane są m.in. konferencje, koncerty, spotkania i promocje książek. Wśród już uzgodnionych punktów będą: spotkanie "Moja rodzina - wspomnienia zapisane w kadrze" (23 maja w Teatrze Sztuk w Jaworznie), piknik "Dzień rodzinny" (24 maja na boiskach zespołu szkół przy ul. Sitki) czy VIII Kiermasz Wydawców Katolickich (24-25 maja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach).
Kolejnymi imprezami będą: V Chorzowski Bieg Rodzinny (25 maja w Parku Śląskim) i premiera spektaklu "Serce" Edmunda de Amicisa (25 maja w Teatrze Ateneum w Katowicach). W Metropolitalne Święto Rodziny wkomponowuje się też tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich (26 maja) - wraz z poprzedzającym ją Sympozjum Piekarskim (25 maja w domu kultury w Piekarach Śląskich). Tegoroczne Święto zakończy koncert galowy przeglądu "Śląskie Śpiewanie" (2 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury).
Organizatorzy zaznaczają, że przedstawiony we wtorek program ma charakter ramowy i będzie się wypełniał kolejnymi punktami, w miarę jak samorządy będą zgłaszały swoje inicjatywy.
Idea zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się przy grobie Jana Pawła II, podczas śląskiej pielgrzymki do Rzymu w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska.
Koordynatorem przedsięwzięcia jest prezydent Zabrza. Poza przedstawicielami miast z województw śląskiego i opolskiego w organizację święta włączają się także m.in. organizacje samorządowe, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Księgarnia Św. Jacka, Biblioteka Śląska oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.