W styczniu z Syrii uciekło 150 tys. osób, zwiększając całkowitą liczbę uchodźców do 787 tys. Sytuację w kraju, oprócz trwającego konfliktu, pogarszają zmniejszające się dostawy wody i rozprzestrzenianie się chorób - przekazali w piątek przedstawiciele ONZ.
Codziennie z kraju ucieka ok. 5 tys. ludzi, w porównaniu z 2-3 tys. pod koniec ubiegłego roku.
"W styczniu br. zarejestrowaliśmy o jedną czwartą uchodźców więcej niż w grudniu 2012 r." - powiedział rzecznik prasowy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) Adrian Edwards. Większość z nich uciekła do Libanu, Iraku, Jordanii i Turcji.
W sumie od początku konfliktu w Syrii 787 tys. Syryjczyków zarejestrowało się albo czeka na zarejestrowanie jako uchodźcy. "Pracujemy przez całą dobę, aby zadbać o ich potrzeby" - dodała rzeczniczka UNHCR Sybella Wilkes.
UNHCR przewidywał, że do końca czerwca liczba uchodźców wzrośnie do miliona. "Jeśli Syryjczycy dalej będą napływać w takim tempie, to osiągniemy tę liczbę dużo wcześniej"- przyznała Wilkes.
Również w piątek przedstawiciele Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) poinformowali, że na terenach objętych konfliktem dostawy wody zmniejszyły się o dwie trzecie w porównaniu ze stanem sprzed konfliktu.
"Uszkodzony jest system wodno-kanalizacyjny, a dostęp do podstawowych środków higienicznych ograniczony. To wszystko zwiększa ryzyko chorób wśród dzieci" - powiedziała rzeczniczka prasowa UNICEF Marixie Mercado.
Najgorsza sytuacja panuje na obrzeżach Damaszku, w miastach Idlib, Dajr az-Zaur, Hims, Aleppo (Halab) i Ar-Rakka.
W Syrii rozprzestrzeniają się choroby wynikające ze skażenia wody, m.in. zapalenie wątroby typu A. Proces ten pogłębia tylko problem ograniczanego dostępu do lekarzy i lekarstw, o którym we wtorek informowali przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Syryjski konflikt rozpoczął się w marcu 2011 roku pokojowymi protestami przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada, które przekształciły się później w krwawą wojnę domową. Według danych ONZ konflikt pochłonął już ok. 60 tysięcy ofiar śmiertelnych.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.