Europejskie Forum Parlamentarne ds. Populacji i Rozwoju (EPF) opublikowało listę 27 najwybitniejszych europejskich obrońców życia (Top 27 European Anti-Choice Personalities). Nie ma to być lista chwały, a raczej lista największych wrogów. EPF jest bowiem organizacją parlamentarzystów, opowiadających się po stronie tego, co Jan Paweł II nazywał cywilizacją śmierci.
Do nazwisk i fotografii wymienionych na tej liście osób dołączone są krótkie charakterystyki, coś w rodzaju tytułu „winy”, a przynajmniej okoliczności, dla których dana osoba może być „groźna”. Co ciekawe, nie mówi się w nich wyłącznie o działalności pro-life (czy - jak wolą proaborcjoniści - anti-choice). Wspomina się bowiem także o aktywności religijnej, a nawet… posiadaniu licznego potomstwa! I tak np. Gregor Puppinck opisywany jest nie tylko jako lider wyspecjalizowanej organizacji prawniczej pro-life (European Centre for Law and Justice), ale także współzałożyciel wielojęzycznego portalu evangelizo.org, oferującego codzienne czytania liturgiczne z Pisma Świętego. Włoskiemu parlamentarzyście, liderowi chrześcijańskich demokratów w Radzie Europy Luce Volonte wypominają, że jest byłym członkiem katolickiego ruchu „Comunione e Liberazione”, a Davidowi Fieldsendowi - że jest lektorem w anglikańskiej prokatedrze w Brukseli. Założyciel Fundacji Jerome’a Lejeune’a (jej patron był wybitnym naukowcem, odkrywcą genetycznych przyczyn zespołu Downa, a zarazem obrońcą życia) Jean-Marie Le Mene opisywany jest jako żonaty ojciec dziewięciorga dzieci, a o niemieckiej obrończyni życia Johannie hrabinie von Wetsphalen piszą, że urodziła sześcioro dzieci.
Podsumowując tę wyliczankę, trzeba by zapytać, czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, o co tu chodzi? Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że w tzw. walce o prawo do wyboru chodzi tak naprawdę o jednoczesną walkę z Bogiem, człowiekiem i rodziną?
Warto przy okazji wspomnieć, że wraz ze wspomnianą listą 27 osobistości EPF wydała też analogiczną listę partii, organizacji społecznych i mediów (pod tym samym adresem, pod koniec dokumentu). Osobna rubryka przeznaczona została dla Polski. Znalazły się tam m.in. przedsięwzięcia związane z nazwiskiem o. Tadeusza Rydzyka, Fronda czy Polonia Christiana. Z żalem zauważyliśmy, że brak wśród nich „Gościa Niedzielnego”. I choć nie sądzimy, byśmy zbyt mało robili dla obrony życia, obiecujemy, że postaramy się w przyszłości zasłużyć na umieszczenie na takiej „czarnej liście”.
Warto podać jeszcze jedną listę. Otóż członkiem EPF jest Polska Parlamentarna Grupa na rzecz Populacji i Rozwoju. Oto jej członkowie: Zdzisława Janowska (SLD), Marek Balicki (SLD), Arkady Fiedler (PO), Ewa Kierzkowska (PSL), Kazimierz Kutz (niezrzeszony), Mieczysław M. Łuczak (PSL), Maciej Orzechowski (PO), Stanisław Rakoczy (PSL) oraz Jan Widacki (SLD).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.