Misją Kościoła jest zawsze bronić prawdy. Ma być „głosem tych, którzy nie mają głosu” oraz informować opinię publiczną o trudnych sytuacjach społecznych.
„Jego celem nie jest bynajmniej krytykowanie czy szkodzenie, ale rozwijanie solidarności i szukanie rozwiązań” – piszą boliwijscy biskupi w nocie, którą wystosowali 7 stycznia w obronie wikariusza apostolskiego El Beni.
Bp. Julio Maríę Elíasa jeden z ministrów rządu prezydenta Evo Moralesa, Juan Ramón Quintana, oskarżył niedawno (27 grudnia) w telewizji o przedstawienie fałszywych danych w raporcie opracowanym przez niego wspólnie z tamtejszą Federacją Praw Człowieka. Jego autorzy podają, że w konsultacji na temat rządowego projektu przeprowadzenia autostrady przez Terytorium Tubylcze i Park Narodowy Isiboro-Secure tamtejsza ludność indiańska była mu w większości przeciwna.
Tymczasem socjalistyczne władze twierdzą, że amazońscy Indianie wyrazili zgodę na budowę. Episkopat Boliwii przypomina, że bp Elías dobrze zna zamieszkiwane przez nich tereny, gdzie jest duszpasterzem od 40 lat. Oskarżający go minister miał okazję zapoznać się z pracą społeczną i oświatową prowadzoną tam przez Kościół. Obiecywał nawet pomoc, ale jak dotychczas, wcale jej nie udzielił – podkreślają boliwijscy biskupi.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.