Abp Nichols: Modlę się także za nasz kraj, byśmy utrzymali znaczenie małżeństwa między kobietą i mężczyzną jako serce życia rodzinnego.
Hierarchowie brytyjscy, biskupi francuscy i tysiące laików w Hiszpanii manifestowało dziś w obronie wartości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Abp Nichols apelował w Londynie do katolików: mówcie głośno o istocie małżeństwa! We Francji zaś Kościół wystosował apel do szkół katolickich o to by włączyły się, a nawet wznieciły batalię o rodzinę i sakrament małżeństwa.
„Jest teraz najlepszy czas na to, by mówić o małżeństwie między kobietą i mężczyzną jako o sercu rodziny”. Takie przesłanie na uroczystość Świętej Rodziny wystosował abp Vincent Nichols w liście do diecezjan, odczytywanym dziś w Londynie we wszystkich kościołach diecezji westminsterskiej.
Brytyjski hierarcha podkreśla, że prawdziwa rodzina jest zakorzeniona w wiernej miłości mężczyzny i kobiety, wyrażonej publicznie i zaakceptowanej przez sakrament małżeństwa. W ten sposób małżonkowie są przygotowani, by wziąć odpowiedzialność za przyjście na świat kolejnego pokolenia, a także, by pracować z miłością dla dobra dzieci i ich wychowania. Na tym właśnie polega powołanie do małżeństwa i rodzicielstwa, które jest zakorzenione w naturalnej więzi międzyludzkiej, pobłogosławione przez Boga i zabezpieczone w Kościele przez sakrament.
„Modlę się dzisiaj o Boże błogosławieństwo dla wszystkich rodzin, by były niezłomne w swej wzajemnej miłości i lojalności. Niech pokonują życiowe trudności w sposób zdecydowany, z ufnością pełną wiary i wielką wytrwałością – pisze ordynariusz głównej katolickiej diecezji Londynu. – Modlę się także za nasz kraj, byśmy utrzymali znaczenie małżeństwa między kobietą i mężczyzną jako serce życia rodzinnego. Utrzymując zawsze właściwy i należny szacunek dla wszystkich, musimy przeciwstawić się zmianie definicji małżeństwa. Trzeba tu mieć na uwadze wszystkie tego konsekwencje, zwłaszcza jeśli chodzi o szkoły i o to, w jaki sposób dzieci są tam uczone prawdy o istocie małżeństwa” – podkreśla abp Nichols.
Nie małe kłopoty z definicja małżeństwa ma Francja. tamtejszy rząd i prezydent prą by zrównać związki homoseksualne z tymi małżonków. 13 stycznia na ulice miast wyjdą ponownie manifestanci, tym razem z przedstawicielami Kościołów.
Batalia o tradycyjną definicję małżeństwa we Francji dotarła więc i do szkół katolickich. Kierujący Sekretariatem Generalnym ds. Nauczania Katolickiego przy francuskim episkopacie Eric de Labarre wystosował w tej sprawie list do dyrektorów ponad 8 tys. prywatnych szkół katolickich w tym kraju. Zachęca w nim do podejmowania lokalnych inicjatyw na rzecz wyjaśniania kościelnego stanowiska na temat różnicy płci oraz natury małżeństwa.
Chodzi przy tym nie tyle o demonstrowanie sprzeciwu, co o stworzenie miejsca dla publicznej debaty, której zabrakło przy podejmowaniu decyzji na szczeblu rządowym. To z kolei spowodowało społeczne podziały i przeniesienie się dyskusji na ulice francuskich miast. „A skoro brak jest jakiejkolwiek debaty, naszą odpowiedzialnością jako wychowawców jest pomoc w kształtowaniu sumień” – stwierdza sekretarz generalny ds. nauczania katolickiego we Francji.
Z kolei manifestacja w obronie rodziny zgromadziła w Madrycie już po raz szósty tysiące ludzi z całej Hiszpanii, a także delegacje innych krajów. Odbyła się ona pod hasłem „Rodzina chrześcijańska jest nadzieją na dzisiaj”.
Po raz kolejny Plac Kolumba w Madrycie wypełniły hiszpańskie rodziny, aby wyrazić poparcie dla rodziny chrześcijańskiej i wartości, które reprezentuje. W obecnych okolicznościach historycznych rodzina chrześcijańska „nie jest rozumiana; nie jest łatwo przeżywać całe jej naturalne piękno”. Rodzina chrześcijańska jest dzisiaj nie tylko źle interpretowana, ale także źle traktowana. Dlatego trzeba potwierdzić treść jej wiary oraz jej rzeczywistość naturalną i nadprzyrodzoną.
„Jest to podstawowy postulat dzieła ewangelizacji i misji Kościoła” – powiedział w przeddzień manifestacji kard. Antonio María Rouco Varela, który przewodniczył dzisiejszej Mszy. W homilii podkreślił znaczenie rodziny dla przekazywania wiary kolejnym pokoleniom oraz dla przyszłości społeczeństwa i Kościoła. Przewodniczący episkopatu Hiszpanii zwrócił także uwagę, że kryzys rodziny leży u podłoża obecnego kryzysu ekonomicznego i społecznego. Z drugiej strony dzięki sile rodziny łatwiej znieść skutki kryzysu.
W madryckim Święcie Rodziny udział wziął m.in. abp Vicenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Kiko Argüello, inicjator Drogi Neokatechumenalnej. Na Anioł Pański Madryt połączył się z Watykanem, aby wysłuchać słów Benedykta XVI.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.