W dobiegającym końca roku 16 krajów niegdyś komunistycznych obchodziło 20-lecie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.
W przełomowych latach 1989-1992 nawiązało z nią lub wznowiło relacje 28 takich państw, tak europejskich, jak i azjatyckich. Większość z nich powstała wówczas z rozpadu Związku Radzieckiego i Jugosławii, inne odzyskały pełną suwerenność. W nowym klimacie wolności Stolica Apostolska pragnęła wnieść w ten sposób wkład w rozwój tych narodów otwierających się na nową fazę polityczną i zapewnić wolność religijną.
Przypomina o tym kard. Angelo Sodano w wywiadzie dla włoskiego dziennika Avvenire. Obecny dziekan Kolegium Kardynalskiego był w tamtym decydującym okresie, jako sekretarz stanu, najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II w dokonanym przez niego dziele zbliżenia między Watykanem a tymi nowymi państwami. Zwraca on uwagę, że Stolica Apostolska wychodziła naprzeciw pragnieniu nowych rządów, by nawiązać regularne kontakty z Kościołem katolickim. Uznawały one bowiem jego wielki wkład w wolność ich narodów.
Jeden ze wspomnianych krajów to Chorwacja. Ówczesny watykański sekretarz stanu wyjaśnia, że mylna jest opinia, jakoby uznanie przez Stolicę Apostolską jej niepodległości miało negatywny wpływ na relacje chorwacko-serbskie czy wprost sprowokowało wojnę. „Wybór ten motywowany był właśnie koniecznością położenia kresu wojnie i przemocy trwającym w byłej Jugosławii, która przestała już wtedy być jednolitym państwem” – stwierdza purpurat. Przypomina, że krótko po Niemczech i Watykanie Chorwację uznało szereg innych państw. Również Kazachstan obchodził w tym roku 20-lecie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. W tym kraju mniejszość chrześcijańska, nie sięgająca nawet 2 proc. ludności, ma dziś możliwość rozwoju. Powstały cztery katolickie diecezje. 9 września kard. Sodano konsekrował tam katedrę, i to pw. Matki Bożej Fatimskiej, w Karagandzie. W czasach stalinowskich był tam główny ośrodek sieci 26 łagrów, miejsca męczeństwa tysięcy deportowanych, w tym licznych księży – podkreśla dziekan Kolegium Kardynalskiego.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.