Trwają prace nad nowym zabezpieczeniem obrazu Czarnej Madonny

Na Jasnej Górze dobiegają końca prace konserwacyjno-remontowe w Kaplicy Matki Bożej.

Najważniejszą ich częścią były przygotowania do montażu nowej kasety na Cudowny Obraz Królowej Polski. Specjalna skrzynia z urządzeniami zapewniającymi odpowiedni mikroklimat dla wielowiekowej Ikony przygotowywana była już od dawna.

„Głównym celem jaki spełniać ma nowa kaseta jest odizolowanie obrazu od klimatu samej kaplicy – powiedział prof. Wojciech Kurpik, od lat konserwator jasnogórskiego wizerunku. – To co jest dobre dla samego obrazu, niekoniecznie jest dobre dla ludzi przebywających w tym samym pomieszczeniu. Otoczenie obrazu hermetyczną atmosferą, oczywiście z uwzględnieniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa, jest bardzo potrzebne. Nowa instalacja na pewno będzie też jeszcze lepiej przygotowana na takie wybryki, z jakimi mieliśmy do czynienia ostatnio” – podkreślił konserwator.

Po zainstalowaniu nowej kasety obraz Matki Bożej będzie miał warunki podobne do tych, które mają najwybitniejsze działa sztuki w najlepszych muzeach, całkowicie niezależne od otoczenia. Przy okazji obecnych prac cudowny obraz został także poddany konserwacji. „Jego stan jest dobry i stabilny” – zapewnił prof. Kurpik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg