To nowa sposobność do zainicjowania dialogu na wiele tematów, jak podstawowe prawa człowieka, a w szczególności wolność religijna we wszystkich jej wymiarach. W ten sposób o inauguracji nowego Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego w Wiedniu wypowiedział się kard. Jean-Louis Tauran.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wziął udział we wczorajszej ceremonii jako reprezentant Stolicy Apostolskiej, która jest „obserwatorem-założycielem” ośrodka noszącego imię króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha.
W wygłoszonym przy tej okazji przemówieniu kard. Tauran zaznaczył, że Stolica Apostolska jest bardzo wyczulona na los wspólnot chrześcijańskich w krajach, gdzie ten rodzaj wolności nie jest w odpowiednim stopniu gwarantowany. Dlatego zapewnił, że będą brane pod uwagę „wszelkie informacje, nowe inicjatywy, aspiracje, a także niedociągnięcia” w tej dziedzinie. „Wierzący powinni wspierać człowieka w tym, co dotyczy jego pragnień materialnych, moralnych i religijnych” – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Wymienił trzy postulowane postawy przy podejmowaniu dialogu: szacunek do drugiego, wzajemną znajomość tradycji religijnych oraz współpracę w dążeniu do prawdy w atmosferze wolności i pokoju. W tym duchu także Kościół katolicki pragnie włączać się w tę misję, zwłaszcza za pośrednictwem swych dzieł miłosierdzia, wychowania i opieki zdrowotnej.
Warto dodać, że deklaracja założycielska Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego zawiera podobne elementy. W inauguracji wziął też udział, obok innych prominentnych przedstawicieli religii świata, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Nazwał on uczestników wiedeńskiej inicjatywy „ambasadorami dobrej woli, których praca zostawi przyszłym pokoleniom dziedzictwo nadziei”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.