Zgodnie z wieloletnim zwyczajem Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego wystosowała orędzie do wyznawców hinduizmu na całym świecie z okazji ich dorocznego święta Deepavali, które w tym roku wypada w większości krajów 5 listopada.
Dokument, zatytułowany „Chrześcijanie i hindusi: kształtować młode pokolenia do bycia budowniczymi pokoju”, podpisali przewodniczący Rady kard. Jean-Louis Tauran i jej sekretarz o. Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCJ. Nawiązując do istoty święta, symbolizującego zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, światła nad ciemnościami, życia nad śmiercią i dobra nad złem, Kościół katolicki życzy hindusom, aby „przyjaźń i braterstwo jaśniały coraz bardziej w ich rodzinach i wspólnotach”.
Orędzie wzywa ich, a także chrześcijan i innych ludzi do wspólnych działań na rzecz przeciwstawienia się istniejącym obecnie wielorakim zagrożeniom dla „uprawnionych dążeń do pokojowego współżycia w różnych regionach świata”. „Pokój nie jest tylko brakiem wojny ani kartą lub układem, który zapewnia spokojne życie, ale przeciwnie (...), jest owocem miłości” – stwierdza dokument watykański. Podkreśla, że istnieje pilna potrzeba zbiorowego zaangażowania i wspólnych działań na rzecz formowania młodych mężczyzn i kobiet do budowania i umacniania pokoju.
Orędzie zwraca uwagę, że aby był on trwały, musi się opierać – jak to ujął bł. Jan XXIII w swej encyklice „Pacem in terris” z 1963 – na filarach prawdy, sprawiedliwości, miłości i wolności. Dlatego ważne jest, aby wszyscy zainteresowani – rodzice, nauczyciele, osoby w starszym wieku, przywódcy religijni i polityczni, budowniczowie pokoju, ludzie mediów i ci wszyscy, którym leży na sercu sprawa pokoju – przyczyniali się w całej pełni do wychowania młodych pokoleń.
Stolica Apostolska przypomina, że pierwszą szkołą pokoju jest rodzina, rodzice zaś są głównymi wychowawcami w tym kierunku. Ich przykład i nauczanie stanowią jedyny w swoim rodzaju przywilej kształtowania ich dzieci do wartości, mających zasadnicze znaczenie do życia pokojowego: wzajemnego zaufania, szacunku, zrozumienia, słuchania, dzielenia się z innymi, pomocy wzajemnej i przebaczenia. Co więcej, każde wychowanie do pokoju winno ukazywać różnice kulturowe jako bogactwo, a nie jako zagrożenie czy niebezpieczeństwo.
W szkołach, kolegiach i na wyższych uczelniach, gdzie młodzi ludzie dojrzewają dzięki stosunkom międzyosobowym, nauce i pracy wraz z osobami różnych religii i kultur, nauczyciele i inne osoby, związane z tym procesem, „mają szlachetne zadanie zapewnienia im takiego nauczania, które szanuje i podnosi nienaruszalną godność wszystkich istot ludzkich oraz sprzyja przyjaźni, sprawiedliwości, pokojowi i współpracy, aby rozwijać całego człowieka”.
Dokument Rady zaznacza, że o ile państwa oraz przywódcy społeczni, polityczni i kulturalni mają do odegrania właściwą sobie ważną rolę w umacnianiu wychowania młodzieży, o tyle osobistości religijne, ze względu na swe powołanie do bycia przywódcami duchowymi i moralnymi, „winny nadal inspirować młode pokolenia do kroczenia drogą pokoju i do stawania się jego orędownikami”. Także wszystkie środki przekazu, wpływające w wielkim stopniu na sposób myślenia, odczuwania i działania ludzi, winny w ramach swych możliwości przyczyniać się do propagowania myśli, słów i dzieł pokoju. Młodzież powinna sama rozwijać ideały, które proponuje innym, korzystając odpowiedzialnie z wolności i wspierania serdecznych więzi, aby tworzyć kulturę pokoju – podkreślono w dokumencie papieskim.
Święto Deepavali (lub Divali) oznacza „ciąg lampek oliwnych”, ustawianych w tym czasie przed domami, aby chroniły ich mieszkańców przed złem i nieszczęściami. Zgodnie ze starą mitologią hinduską święto to symbolizuje zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, światła nad ciemnością, życia nad śmiercią i dobra nad złem. Właściwe jego obchody trwają trzy dni i wyznaczają początek nowego roku, przebiegają pod znakiem pojednania w rodzinach, zwłaszcza między rodzeństwem, oraz wielbienia Boga. Data święta jest ruchoma, ale większość hindusów zaczyna obchodzić je w tym roku 5 listopada.
Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego, istniejąca w obecnym kształcie i pod obecną nazwą od 1988 (od 1964 – Sekretariat dla Niechrześcijan), wysyła swe orędzia do hindusów od początku lat dziewięćdziesiątych. Każde z nich ma swój tytuł i jest rozsyłane do zainteresowanych w głównych językach światowych, a także w językach tych narodów, z których pochodzi większość wyznawców tej starożytnej religii indyjskiej. W tym roku dokument ogłoszono po angielsku, francusku i włosku oraz po bengalsku, birmańsku, w języku hindi, indonezyjskim, kannada, konkani, nepalskim, portugalskim, tamilskim i urdu.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.