Błogosławieństwo nie za pieniądze

Filipiński biskup zakazał błogosławienia grobów we Wszystkich Świętych za zapłatą

- Handel błogosławieństwem to symonia i grzech – twierdzi wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Filipin abp Socrates Villegas. To odpowiedź na pobieranie przez księży opłat za posługę w dniu Wszystkich Świętych.

Hierarcha krytykuje zarabianie na zwyczajowych w Filipinach obrzędach religijnych, takich jak błogosławieństwo grobu. Zakazane mają być również „samodzielne błogosławieństwa grobów rozumiane jako przysługa dla przyjaciół księży lub dobroczyńców Kościoła”. Ponadto nie wolno sprzedawać kopii spisanych „modlitw rodzinnych podczas wizyt cmentarzy” – muszą być rozdawane.

Duchowny zakazuje także błogosławienia grobów seminarzystom i szafarzom Komunii św. pod groźbą „odebrania uprawnień szafarza lub uznania kleryka za nieodpowiedniego kandydata do święceń kapłańskich”.

Filipiny to wyspiarskie państwo we wschodniej Azji. Liczy ponad 93 mln mieszkańców, z czego ok. 80 proc. stanowią katolicy. Symonia to handel godnościami i urzędami kościelnymi, sakramentami oraz dobrami duchowymi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.