Antidotum na obecny kryzys może być solidarność. Wskazuje na to Rada Stała Episkopatu Hiszpanii, apelując jednocześnie o nie zrzucanie ciężaru kryzysu na najbardziej bezbronną część społeczeństwa.
Biskupi przestrzegają zarazem polityków przed szukaniem wyłącznie własnych interesów, a nie dobra wspólnego.
„Obawiamy się, że kryzys, a przynajmniej jego skutki, nie sięgnęły jeszcze dna. Kraje silniejsze ekonomicznie niż nasz muszą podejmować środki prewencyjne i korekcyjne” – czytamy w deklaracji Rady Stałej Episkopatu Hiszpanii. Widać też, że „rośnie napięcie społeczne, a określone propozycje polityczne dodały niepokojących elementów w chwilach i tak już trudnych”. Biskupi podkreślają cierpienie, a zarazem solidarność wielu osób i rodzin. „W wielu wypadkach pracownicy zdecydowali się przyjąć restrykcje dotyczące pracy i wynagrodzenia dla zachowania swoich zakładów i dla dobra wszystkich”. Z kolei jedność pokoleniowa w rodzinach pozwala stawić czoła trudnej sytuacji. „Trzeba uznać i podziękować za postawę obywatelską i solidarność tak teraz niezbędne”. Biskupi przestrzegają polityków przed szukaniem własnych interesów politycznych lub ekonomicznych i zachęcają do szukania wyjścia z sytuacji. Jednak „bez rodziny, bez ochrony małżeństwa i przyrostu naturalnego, nie będzie trwałego wyjścia z kryzysu” – podkreśla Rada Stała Episkopatu Hiszpanii.
Diecezje, Caritas i inne instytucje kościelne od początku kryzysu starają się pomóc tym, którzy najbardziej cierpią jego konsekwencje, a szczególnie rodzinom wielodzietnym i młodzieży.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.