„Jan Paweł II – Papież Rodziny” – będzie hasłem XII Dnia Papieskiego, który w tym roku będzie obchodzony 14 października. Obchody centralne będą miały miejsce w Warszawie.
W dwudniowym programie jest Gala Nagród TOTUS, Msze święte oraz koncert na pl. Zamkowych i Apel miasta Warszawy. Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierać będą pieniądze na stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży. 11 października o godzinie 11.00 w budynku Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostanie przedstawiona lista nominowanych do Nagród TOTUS 2012.
Gala Nagród TOTUS zaplanowana jest na 13 października. Podczas jej trwania zostaną wręczone tzw. Katolickie Noble, dla zasłużonych osób, instytucji i organizacji w jednej z czterech kategorii: „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza", „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" oraz „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach". Transmisja Gali rozpocznie się o godzinie 16:50 w TVP2.
Natomiast w niedzielę, 14 października, obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się od Mszy św. w kościele św. Krzyża celebrowanej przez abp. Tadeusza Gocłowskiego godz. 9.00. Po południu, na placu Zamkowym, o godzinie 16.00 rozpocznie się koncert transmitowany przez Telewizję Polską. Po nim, około godziny 16:50, będzie miał miejsce Apel miasta Warszawy – czyli część koncertu przygotowana przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Następnie uczestnicy obchodów przeniosą się do kościoła akademickiego św. Anny, gdzie wezmą udział w Mszy św. sprawowanej w intencji dobrego rozpoczęcia nowego roku akademickiego.
Obchody Dnia Papieskiego są coraz prężniej organizowane w wielu miastach w Polsce oraz poza jej granicami, w tym we wszystkich polskich parafiach w Wielkiej Brytanii, Francji czy Stanach Zjednoczonych.
Jak co roku, wolontariusze zbierać będą pieniądze na stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obecnie stypendystami Fundacji jest 2,5 tys. młodych osób, ponad 150 osób ukończyło już studia na renomowanych wyższych uczelniach w całym kraju. Dla stypendystów organizuje się obozy w dużych miastach, zwłaszcza akademickich, co ma zachęcić młodzież z małych ośrodków żeby kontynuowała w takich miejscach naukę na znanych uczelniach. W ubiegłym roku, podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tys. zł.
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Rodziny” wybrano ze względu na to, że małżeństwo i rodzina zajmowały szczególne miejsce w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie papieża Jana Pawła II. Wśród bardzo wielu tekstów, które wygłosił lub napisał, najważniejsze z nich to cykl 127 katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, adhortacja „Familiaris consortio” List do Rodzin, encyklika „Evangelium vitae” i szczególnie kazanie, wygłoszone w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991 r. Jan Paweł II konsekwentnie bronił świętości i nierozerwalności małżeństwa, życia, praw rodziny. Sprzeciwiał się zrównaniu związków jednopłciowych z rodziną, podkreślał, że rodzina jest drogą Kościoła, drogą pierwszą i najważniejszą.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.