Modlitwa o pokój i pojednanie w Demokratycznej Republice Konga towarzyszy wizycie sześciu katolickich biskupów w regionie Północnego Kiwu, gdzie trwa krwawa wojna domowa.
Wizyta solidarności to kolejna z inicjatyw pokojowych podejmowanych przez Kościół w tym bardzo doświadczonym zakątku Afryki. W sierpniu przez wszystkie diecezje regionu przeszedł marsz na rzecz pokoju. Zbierane są fundusze na pomoc dla najbardziej potrzebujących, głównie uchodźców. Kościół stał się też mediatorem między rebeliantami a rządem.
Na czele delegacji biskupów wizytujących miasta i wioski Północnego Kiwu stoi ordynariusz Kabindy bp Valentin Masengo. Podkreśla on, że Kongijczycy niczego tak nie pragną, jak sprawiedliwości i pokoju. W czasie liturgii czytane jest przesłanie Benedykta XVI, w którym Papież apeluje o położenie kresu wojnie i przypomina, że nikt nie powinien na nikogo napadać po to, by zawłaszczyć czyjeś dobra.
Kongijskie media wskazują na ryzyko związane z podejmowaną przez biskupów wizytą solidarności. Część parafii przez nich odwiedzanych leży na terenie zajętym przez rebeliantów z ugrupowania M23. Szczególnie napięta sytuacja jest w okolicach Rutshuru.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.