Nie opuszczajmy ukochanej ojczyzny!

O potrzebie obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie piszą czterej syryjscy patriarchowie katoliccy i prawosławni w przesłaniu wystosowanym z okazji papieskiej wizyty w Libanie.

Apelują do wyznawców Chrystusa, by mimo szerzącej się przemocy i doznawanych cierpień nie opuszczali Syrii. Krytykują zarazem postawę niektórych zachodnich krajów, które kuszą Syryjczyków życiem na emigracji. Pod wspólnym przesłaniem podpisali się patriarchowie: melchicki Grzegorz III Laham, greckoprawosławny Ignacy IV Hazim, syryjskokatolicki Ignacy Józef III Younan i syryjskoprawosławny Ignacy Zakka I Iwas.

Przesłanie jest zarazem poparciem dla apeli Benedykta XVI, który wzywał do dialogu i pojednania w Syrii. „Wierzymy, że papieska podróż pozostawi na Bliskim Wschodzie wyraźny ślad pokoju” – piszą patriarchowie. Przypominają zarazem, że przedłużanie się konfliktu może sprawić, iż powtórzy się scenariusz iracki sprawiając, że chrześcijanie masowo będą uciekać z Syrii. Stąd wołanie patriarchów: „Nie opuszczajmy naszej ukochanej ojczyzny!”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama