Benedykt XVI, przyjął w Castel Gandolfo grupę biskupów z z Kolumbii przybyłych z wizytą ad limina apostolorum.
Historia Kolumbii naznaczona jest głęboką wiarą katolicką jej mieszkańców, ale odczuwa się tam również zgubne skutki sekularyzacji. Zwrócił na to uwagę Benedykt XVI, przyjmując w Castel Gandolfo grupę biskupów z tego południowoamerykańskiego kraju, przybyłych z wizytą ad limina apostolorum. Podkreślił, że ich priorytetem duszpasterskim pozostaje obrona prawdy o rodzinie. Nawiązał do programu tamtejszego episkopatu na najbliższe lata (2012-2020), kładącego nacisk na nową ewangelizację, która prowadzi do szerzenia w społeczeństwie wartości ewangelicznych.
Papież zalecił kolumbijskim biskupom troskę o formację duchowieństwa, której treść i metody należy dostosować do wskazań Magisterium Kościoła. Zachęcił też do rozwijania duszpasterstwa młodzieży, by zapewnić społeczeństwu ożywcze soki. Ponadto powrócił do sprawy trwającego tam od kilkudziesięciu lat konfliktu zbrojnego, który wspomniał również po wczorajszej modlitwie Anioł Pański, popierając zapowiedziane negocjacje między rządem a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii FARC.
„Mimo pewnych oznak nadziei przemoc nadal niesie cierpienie, smutek, śmierć i niesprawiedliwość licznym naszym braciom w Kolumbii – mówił Papież. – Z uznaniem i wdzięcznością myślę o misji duszpasterskiej, prowadzonej często w miejscach pełnych trudności i niebezpieczeństw na rzecz tylu ludzi niesprawiedliwie cierpiących w waszym umiłowanym kraju. Równocześnie zachęcam was, byście dalej przyczyniali się do ochrony życia ludzkiego i szerzenia kultury pokoju, idąc w tym za przykładem naszego Zbawiciela i pokornie błagając o Jego łaskę. Zasiewajcie ziarno Ewangelii, a zbierzecie żniwo pojednania. Wiedzcie, że tam, gdzie wkracza Chrystus, otwiera się droga dla zgody, nienawiść ustępuje miejsca przebaczeniu, a rywalizacja przemienia się w braterstwo”.
Kościół Kolumbii stale prowadzi działania pokojowe. Trwa tam obecnie Tydzień na rzecz Pokoju. Inicjatywę tę tamtejszy episkopat podejmuje dorocznie wraz z innymi organizacjami już od blisko 20 lat. Rozpoczął się on wczoraj obchodami Krajowego Dnia Praw Człowieka, wprowadzonego przez kolumbijskie władze w 1985 r. dla uczenia św. Piotra Klawera i innych jezuitów, którzy już w XVII wieku bronili tam praw czarnoskórych niewolników.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.