Temat przestrzegania wolności religijnej znalazł się w centrum rozpoczynającej się w Anaheim w Kalifornii Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba.
Jest to największa samopomocowa i charytatywna organizacji katolicka, aktywnie włączająca się także w obronę praw ludzi wierzących we współczesnym świecie.
W ostatnich miesiącach organizacja żywo sprzeciwiała się decyzjom administracji Obamy, zagrażającym wolności religijnej. Chodzi szczególnie o nałożony na wszystkich pracodawców obowiązek zapewniania ubezpieczenia zdrowotnego, obejmującego bezpłatną antykoncepcję, sterylizację i środki wczesnoporonne. Każda z rad stanowych Rycerzy przyjęła rezolucję wspierającą wolność religijną.
Właśnie uznanie za wkład w obronę i popieranie wolności religijnej w USA wyraził w imieniu Papieża Rycerzom Kolumba watykański sekretarz stanu. Zwrócił on uwagę na ich niestrudzone wysiłki, „by pomóc wspólnocie katolickiej rozpoznać i odpowiedzieć na bezprecedensową powagę tych nowych zagrożeń dla wolności Kościoła i publicznego świadectwa moralnego”. Stąd uznanie dla zaangażowania bractwa w obronę „prawa wierzących należących do wszystkich religii do kształtowania demokratycznego społeczeństwa w oparciu o najgłębsze przekonania, wartości i pragnienia”.
Świadectwo ludzi świeckich we współczesnym społeczeństwie jest dziś wręcz niezbędne, a ich głos powinien być wyraźnie słyszany – podkreśla zwierzchnik Rycerzy Kolumba Carl Anderson: „Pozostajemy zjednoczeni z biskupami Stanów Zjednoczonych. Kanady i Meksyku. Widać to szczególnie teraz, kiedy w tak wyraźny sposób są oni wezwani do stawania w obronie wolności religijnej i wolności Kościoła, szczególnie w USA. Chodzi tu też o obronę prawa do wolności religijnej wszystkich Amerykanów. Dużą radością jest dla nas udział w naszej Najwyższej Konwencji wielu biskupów i kardynałów; jest ich około 90”.
Carl Anderson przypomina, że Rycerze Kolumba nie tylko walczą o prawa ludzi wierzących, ale przede wszystkim aktywnie angażują się w pomoc charytatywną. Tylko w ubiegłym roku przekazali 158 mln dolarów na ten cel, ofiarując jednocześnie ponad 70 mln godzin swej pracy w wolontariacie.
W nocy Kapituła Bazyliki św. Piotra czuwała przy ciele Ojca Świętego.
O godzinie 20 rozpoczęła się ceremonia zamknięcia trumny Franciszka.
Ujawnił to archiprezbiter koadiutor bazyliki Matki Bożej Większej.
Watykańscy organizatorzy przyznają, że brakuje już miejsc przed bazyliką Świętego Piotra.
Od środy Bazylika Watykańska pozostaje otwarta jedynie z krótkimi przerwami.