Temat przestrzegania wolności religijnej znalazł się w centrum rozpoczynającej się w Anaheim w Kalifornii Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba.
Jest to największa samopomocowa i charytatywna organizacji katolicka, aktywnie włączająca się także w obronę praw ludzi wierzących we współczesnym świecie.
W ostatnich miesiącach organizacja żywo sprzeciwiała się decyzjom administracji Obamy, zagrażającym wolności religijnej. Chodzi szczególnie o nałożony na wszystkich pracodawców obowiązek zapewniania ubezpieczenia zdrowotnego, obejmującego bezpłatną antykoncepcję, sterylizację i środki wczesnoporonne. Każda z rad stanowych Rycerzy przyjęła rezolucję wspierającą wolność religijną.
Właśnie uznanie za wkład w obronę i popieranie wolności religijnej w USA wyraził w imieniu Papieża Rycerzom Kolumba watykański sekretarz stanu. Zwrócił on uwagę na ich niestrudzone wysiłki, „by pomóc wspólnocie katolickiej rozpoznać i odpowiedzieć na bezprecedensową powagę tych nowych zagrożeń dla wolności Kościoła i publicznego świadectwa moralnego”. Stąd uznanie dla zaangażowania bractwa w obronę „prawa wierzących należących do wszystkich religii do kształtowania demokratycznego społeczeństwa w oparciu o najgłębsze przekonania, wartości i pragnienia”.
Świadectwo ludzi świeckich we współczesnym społeczeństwie jest dziś wręcz niezbędne, a ich głos powinien być wyraźnie słyszany – podkreśla zwierzchnik Rycerzy Kolumba Carl Anderson: „Pozostajemy zjednoczeni z biskupami Stanów Zjednoczonych. Kanady i Meksyku. Widać to szczególnie teraz, kiedy w tak wyraźny sposób są oni wezwani do stawania w obronie wolności religijnej i wolności Kościoła, szczególnie w USA. Chodzi tu też o obronę prawa do wolności religijnej wszystkich Amerykanów. Dużą radością jest dla nas udział w naszej Najwyższej Konwencji wielu biskupów i kardynałów; jest ich około 90”.
Carl Anderson przypomina, że Rycerze Kolumba nie tylko walczą o prawa ludzi wierzących, ale przede wszystkim aktywnie angażują się w pomoc charytatywną. Tylko w ubiegłym roku przekazali 158 mln dolarów na ten cel, ofiarując jednocześnie ponad 70 mln godzin swej pracy w wolontariacie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.