Watykan wzywa biskupów, by nie dali się manipulować władzom uczelni.
Stolica Apostolska wezwała biskupów Peru, by nie dali się manipulować władzom uczelni, której w sobotę 21 lipca odebrano prawo do posługiwania się tytułami „papieski” i „katolicki” Uniwersytet Peru. W liście wystosowanym na ręce przewodniczącego episkopatu, abp. Salvadora Pineiro sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone wezwał biskupów, aby nie pozwolili, żeby ich konferencja była traktowana instrumentalnie przez urząd rektora zbuntowanego uniwersytetu.
W liście opublikowanym 22 lipca przez dziennik El Comercio kard. Bertone zachęcił abp. Pineiro do popierania stanowiska Stolicy Apostolskiej oraz archidiecezji w Limie, a także zdecydowanego odrzucenia wszelkich inicjatyw z nim sprzecznych. Wskazano na niestosowność udziału pięciu członków episkopatu w organizacji, której statuty nie zostały zaaprobowane przez Stolicę Apostolską. Zaznaczono, że podpisane m.in. przez nich oświadczenie może prowadzić do dezinformacji. W tej sytuacji Konferencja Episkopatu powinna naprawić zaistniały błąd. Kard. Bertone wyraził ponadto zakłopotanie wieloma inicjatywami podejmowanymi przez zbuntowaną uczelnię, w tym honorowanie osób otwarcie wrogich Kościołowi katolickiemu czy głoszących poglądy sprzeczne z nauką katolicką.
Natomiast rektor uniwersytetu, Marcial Rubio stwierdził, że uczelnia zachowa swoje dotychczasowe tytuły i będzie ignorowała stanowisko Kościoła i Papieża, gdyż jej nazwa zależy wyłącznie od postanowień władz uniwersytetu. Tymczasem stanowisko to jest krytykowane przez niektóre stowarzyszenia studenckie. Na przykład „Agrupación Universitaria Riva Agüero” stwierdziła, że władzom uczelni zabrakło uczciwości i rzetelności. Studenci oskarżyli władze uczelni, że przez fakt krytykowania decyzji Ojca Świętego publicznie odrzuciły wartości katolickie, których powinny bronić.
W tej sytuacji przewodniczący episkopatu, abp Salvador Pineiro zaapelował do rektora i władz uniwersytetu o przyjęcie decyzji watykańskiej.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.