Do przezwyciężenia czysto horyzontalnej i materialistycznej wizji życia wezwał Benedykt XVI w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę Anioł Pański.
Odnosząc się do ewangelicznych opisów uzdrowień dokonywanych przez Jezusa, papież przypomniał, że można w nich wyróżnić dwa poziomy lektury: „jeden czysto fizyczny: Jezus nachyla się nad cierpieniem człowieka i uzdrawia ciało; oraz poziom duchowy: Jezus przyszedł aby uzdrowić serce człowieka, dać zbawienie i prosić o i wiarę w Niego”.
Przeczytaj pełny tekst papieskiego rozważania
Najpierw ma miejsce uzdrowienie fizyczne, ale jest ono ściśle powiązane ze znacznie głębszym uzdrowieniem, tym które daje łaskę Boga, i otwiera się na niego z wiarą - mówił Ojciec Święty.
Dodał, że „opowiadania o uzdrowieniu są dla nas zaproszeniem do przezwyciężenia czysto horyzontalnej i materialistycznej wizji życia”. Dobrze, że modlimy się Boga w konkretnych potrzebach, ale powinniśmy się modlić przede wszystkim „o mocną wiarę, o to, aby Pan odnowił nasze życie, i o mocne zaufanie w jego miłość i opatrzność, która nas nie opuszcza”.
Papież wskazał, że „Jezus, który jest wrażliwy na ludzkie cierpienie”, zwraca naszą uwagę na wszystkich, którzy pomagają chorym dźwigać ich krzyż: lekarzy, pracowników służby zdrowia i osoby zapewniające posługę religijną w placówkach leczniczych. Stanowią oni „zasoby miłości”, które przywracają spokój i nadzieję cierpiącym.
Cytując swą encyklikę „Deus caritas est” Benedykt XVI zaznaczył, że w posłudze wobec chorych nie wystarczą kompetencje zawodowe, potrzebne jest przede wszystkim okazanie serca. Dlatego niezbędna jest im „formacja serc”, polegająca na prowadzeniu ich do spotkania z Bogiem w Chrystusie, który wzbudzi w nich miłość i otworzy ich serca na bliźniego.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.