Łomża: Pogrzeb dzieci utraconych

W Łomży powstał Pomnik - Grób Dzieci Utraconych, czyli zmarłych wskutek poronienia. Pierwszy pochówek będzie miał miejsce 9 czerwca o godz. 9.30.

Grób zaprojektowała artysta-plastyk Grażyna Podedworna. Symbolizuje on rozłożone ramiona matki obejmujące dzieci, których szczątki będą pochowane w krypcie, wewnątrz Grobu.

- Budowa Grobu Dzieci Utraconych w naszym mieście jest wynikiem dwóch lat załatwiania różnych formalności, rozmów z urzędnikami, lekarzami a przede wszystkim z rodzicami, którzy utracili swoje dziecko przed jego narodzinami – mówi ks. Jacek Kotowski, duszpasterz rodzin diecezji łomżyńskiej.

- Jak wiemy od dr. Krzysztofa Dacha, kierownika Zakładu Patomorfologii w Łomży, w Szpitalu Wojewódzkim im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Łomży jest około 300 poronień rocznie. W szpitalach na terenie Diecezji Łomżyńskiej leżących w granicach Województwa Podlaskiego, łącznie z Łomżą, około 500. To niestety bardzo duża liczba. Tylko nieliczni rodzice zgłaszają się po szczątki swego dziecka, aby je pochować. Inni z różnych przyczyn tego nie robią, najczęściej ze zwykłej niewiedzy (nie oceniamy ich postepowania). Być może to się zmieni po przeprowadzonej akcji informacyjnej w parafiach naszej Diecezji, która trwa. Do tej pory doktor osobiście dbał o godne miejsce grzebania szczątek tych dzieci. Obecnie Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej zajęło się uporządkowaniem tych spraw i nadaniem im godnego wymiaru (także od strony parafii: Instrukcja w sprawie pogrzebu dzieci zmarłych przed urodzeniem obowiązująca w Diecezji Łomżyńskiej N. 268/B/2011 z dnia 22 lutego 2011 r.). Ciała dzieci zmarłych przed narodzinami wskutek poronienia, po które nikt się nie zgłosił będą grzebane w tym grobie.  Grób - Pomnik powstał dzięki życzliwości i materialnej pomocy wielu zaangażowanych osób i wiernych diecezji – mówi ks. Kotowski.

Dodaje, że grób, który stoi na cmentarzu komunalnym przy ulicy Przykoszarowej będzie spełniał potrójną funkcję. Po pierwsze, będzie to grób właściwy dla dzieci zmarłych wskutek poronienia, po drugie symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą, co się z nim stało. Po trzecie, będzie to również forma katechezy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym, że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.

Pierwszy pogrzeb dzieci zmarłych wskutek poronienia odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2012 r. o godzinie 9.30 w parafii pw. Bożego Ciała w Łomży przy ulicy Przykoszarowej. Przewodniczył mu będzie Biskup Janusz Stepnowski Pasterz Kościoła Łomżyńskiego a homilię wygłosi Biskup Stanisław Stefanek.

- Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej zwróciło się z prośbą do Prezydenta Miasta Łomża o prawne rozwiązanie problemu pogrzebów dzieci martwo urodzonych. Odbywałby się on dwa razy w roku. Obejmowałby przewóz zwłok, kremację, zakup urny na prochy i obsługę ceremonii pogrzebowej. Głosowanie na przyjęciem uchwały , której projekt złożył prezydent miasta Mieczysław Czerniawski, odbyło się 22 maja 2012 r. Uchwała została przyjęta – informuje ks. Kotowski. - Takie rozwiązanie zabezpieczyło na lata problem pogrzebów dzieci martwo urodzonych i byłoby to rozwiązanie pełne szacunku wobec zwłok małego człowieka. W ten sposób nasze Miasto dołączyło do czołówki nielicznych miast w Polsce, mających uchwałą uregulowaną sprawę pochówku nienarodzonych - dodaje.

Więcej informacji: www.duszpasterstworodzin.lomza.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg